Lednicko - Valtický areál - místo, kde se architektura snoubí s přírodou


V roce 1996 byl Lednicko - Valtický areál zapsán na seznam UNESCO a pokud jej navštívíte, rozhodně vás to nijak nepřekvapí. Oba zámky vyhlíží přímo majestátně, navíc je obklopují rozlehlé zahrady, květinové koberce a udržované záhony. Zdejší krajině dodávají na romantičnosti četné rybníky, jejichž třpytivé hladiny zdobí lekníny a upravené cesty lemuje celá řada zajímavých staveb. Architektura je zde přímo propojena s přírodou a vše je dílem Lichtenštějnů.

Přestože zámecká architektura tohoto rázu nikdy nebyla mým šálkem kávy, chtěla jsem toto významné místo navštívit a celý areál si sama projít (částečně projet). Poprvé jsem zámek Lednice a přilehlý park prošla pěšky a k zámku Valtice dojela autem, podruhé jsem coby dopravní prostředek zvolila kolo, které je k poznávání zdejšího okolí přímo ideální. Oblast je protnuta cyklostezkami a terén zde díky ploché krajině není vůbec náročný.

 

TIP na cyklo výlet: Pálavské kopce

Pálava je chráněnou krajinnou oblastí, od roku 1986 také biosférická rezervace pod ochranou UNESCO. Pro její poznání je kolo ideální! Hřeben pálavských kopců je dlouhý asi 20 km, podniknout se dá výlet třeba na vrchol Děvín (550 m) nebo na středověký hrad Děvičky, což je asi nejznámější cyklotrasa na Pálavě.

Vrch Děvín, dominanta Pálavy

Lednický zámek a park

Historií lednického zámku už jsme se zabývali v jiném článku, a proto bych ráda vyzdvihla spíš to, co je na něm nejzajímavější a doporučila, co přesně zde navštívit. Zvolit si zde můžete z celkem tří prohlídkových okruhů, přičemž těm, kteří jsou zde poprvé, bych určitě doporučila první, zahrnující především reprezentační sály. Mně samotné se moc líbil i druhý okruh, který provází po knížecích apartmánech a dává víc nahlédnout do běžného života Lichtenštejnů. Třetí prohlídkový okruh je zaměřen na obrazovou galerii.

Vaši pozornost určitě upoutá Lednický skleník, který lze projít mimo zámecké okruhy. Je celkem 92 metrů dlouhý a 13 m široký a ve své době byl nadčasovou stavbu. Celá konstrukce spočívá na dvou řadách sloupů, imitujících bambusové tyče  a pod asfaltovou podlahou vedou železné tyče s teplou vodou, který skleník vyhřívají.

Zámek Lednice, součást krajinářského celku Lednicko - Valtický areál (1)

Zámek Lednice, součást krajinářského celku Lednicko - Valtický areál (2)

 

TIP: Jak nejlépe projít Lednický park?

Je několik možností, jak projít rozlehlým parkem a poznat všechny jeho stavby: buď poctivě pěšky nebo na kole, některé úseky se dají projet koňskými povozy a nebo na lodičce. Ráda bych návštěvníkům doporučila kombinaci všech zmíněných způsobů.

Od zámku se vydejte k Janovu hradu. Cesta je dlouhá asi 4 km a dá se absolvovat koňským povozem. Janův hrad se dá projít i uvnitř, jeho interiéry i okolí jsou návštěvníkům přístupné.

Janův hrad, umělá zřícenina ležící u řeky Dyje

Janův hrad (Janohrad) je otevřen od dubna do října

Z Janova hradu se vydejte k Minaretu. Opět můžete jít pěšky nebo plout lodičkou. Obě varianty jsou hezké, ale cesta pěšky je dlouhá asi 7 km a plavba loďkou vám zabere přibližně 45 minut. Výšlap až na vrchol minaretu všem moc doporučuji! Výhled je prostě nepopsatelný!

Minaret v Lednici nabízí úžasný výhled na zámek i celý areál

Pak už se můžete vypravit zase směrem k zámku. Jestliže máte minaret za zády, vydejte se směrem vpravo po cestě dlouhé přibližně 2 km.

Tato trasa je přímo ideální pro rodiny s dětmi, které mají z cesty pěkný zážitek. Navíc cenově není až tak drahá (koňský povoz stojí dospělého cca 100,- Kč a lodička 140,- Kč, děti mají snížené vstupné). Časově projití parku tímto způsobem odhaduji přibližně na 3 - 4 hodiny.

 

Zámek Valtice

Také zámek Valtice nabízí návštěvníkům dva prohlídkové okruhy: Knížecí a Císařský. Knížecí okruh je o něco kratší, časově vyjde asi na necelou hodinu a je o něco levnější. Císařský okruh už je delší, zahrnuje 21 sálů a prohlídka trvá asi hodinu a půl. Osobně se mi líbily oba okruhy a rodinám s dětmi bych doporučila spíš kratší Knížecí.

Zámek Valtice - až do rku 1920 součást Dolních Rakous

Na zámku Valtice naleznete Národní Banku Vín

 

Protože jsou Valtice nazývány městem vína, rozhodně nesmíte opomenout jeho degustaci, kterou nabízí přímo na zámku. Prohlídku zámeckého sklípku a degustaci vína lze spojit jak s Knížecím, tak i Císařským prohlídkovým okruhem, ale na vstupném zaplatíte přibližně 50,- Kč navíc, což není až tak moc a zážitek za to rozhodně stojí, třeba už jen proto, že zámecký sklípek je ve Valticích vůbec nejstarší.

Autor: Andrea ŠtyndlováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.