ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Původně hornický chrám, zasvěcený patronce havířů, svaté Barboře, najdeme v malebném středočeském městě, Kutné hoře. S jeho stavbou se započalo v roce 1388, ale k jeho dokončení došlo až koncem 19. a začátkem 20. století. Společně s historickým jádrem města vytváří unikátní celek, který je zapsán na seznamu památek UNESCO.

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Barborská, Kutná Hora
GPS: 49.94508890, 15.26336140
Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře map

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře - zajímavosti

Pětilodní gotická katedrála měla symbolizovat významnost tohoto hornického města, které se začalo formovat ve druhé polovině 13. století, kdy se začaly spojovat jednotlivé hornické osady. Soustava fiál, svazky opěrných pilířů a především tři stanové střechy vytváří zcela nezaměnitelný vzhled této perly gotické architektury v Čechách.

Coby architekt na stavbě chrámu poprvé pracoval pravděpodobně Jan Parléř. Původní záměr spočíval ve stavbě trojlodního chrámu, nicméně plány se velmi brzy změnily. Od 60. let na stavbě chrámu pracoval Matyáš Rejsek, který zhotovil síťovou klenbu nad kněžištěm o celkové výšce 33 m. Po něm zde pracoval Benedikt Rejt, pod jehož vedením vzniklo samostatné trojlodí a klenba nad hlavní lodí. Roku 1558 byla stavba chrámu ukončena především z důvodu utuchajících zásob stříbra. Původně měl být chrám dvakrát tak delší, než je dnes. V současné době je chrám dlouhý 70 m a široký 40 m.

Chrám byl dokončen až za 500 let, v roce 1905. I přesto se zde ale po celou dobu konaly bohoslužby a prostory sloužily svému účelu. Barokní úpravy pochází především z doby, kdy chrám převzali jezuité, kteří nechali v jeho blízkosti postavit jezuitskou kolej. Chátrající stav zachránily restaurátorské práce na konci 19. a na začátku 20. století, kterých se účastnil také Josef Mocker.

V interiéru chrámu se nachází kaple s dochovanými pozdně středověkými nástěnnými malbami, zobrazujícími scény ze života horníků, šlechticů, nebo výjevy z Trajánova soudu, příchodu Královny ze Sáby k Šalamounovi apod. Zajímavý celek se nachází ve Smíškovské kapli, Hašplířské kapli a Kapli Mincířů.

V prosinci roku 1995 byl chrám sv. Barbory zapsán na Seznam světových kulturních památek UNESCO.

 

Autor: Andrea Štyndlová