ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Blaník - Vlašimská pahorkatina

Jen pár kilometrů směrem na jih od Vlašimi najdeme 638 metrů vysoký vrch, opředený pověstmi o blanických rytířích. Jeho název zná snad každý Čech, během těžkých chvil se k němu náš národ obracel s nadějí a touhou získat svobodu a je spjat také s myšlenkou svébytnosti českého národa. Jedná se o památnou horu Blaník.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Velký Blaník, Louňovice pod Blaníkem
GPS: 49.64307000, 14.88459030
Blaník - Vlašimská pahorkatina map

Blaník - Vlašimská pahorkatina - zajímavosti

Blaník je tvořen dvěma zalesněnými skalnatými vrchy. První z nich se jmenuje Velký Blaník a sahá do výšky 638 m.n.m., a druhý, Malý Blaník, má výšku 580 m.n.m. Území Blaníku spadá do chráněné krajinné oblasti CHKO Blaník.

V 5. století př.n.l. se na Velkém Blaníku nacházelo kruhové hradiště s mohutnými kamennými valy ve dvou řadách, jejichž torza se dochovala až do dnešní doby. V pozdějších dobách v těchto místech patrn stávala tvrz a dřevěný hrad. Do počátku našeho letopočtu se datuje osídlení Velkého Blaníku, od roku 1404 se na horu začaly pořádat poutě a v roce 1868 byl právě odtud vylomen jeden z řady základních kamenů ke stavbě Národního divadla.

Vrchol Malého Blaníku uchovává torzo středověkého hradu, dobytého během husitských válek. Kromě něho ještě na Malém Blaníku můžeme najít zříceninu poutní kaple sv. Máří Magdaleny s osmiúhelníkovým půdorysem, vkomponovaným do tvaru elipsy. Přímo z nitra zříceniny vyrůstá "Mnich", přibližně 160 let starý smrk.

Na vrcholu Velkého Blaníku je dnes možné najít také dřevěnou rozhlednu o celkové výšce 30 m, která nahradila svou jednoduchou dřevěnou předchůdkyni, vysokou celkem 20 m, která se roku 1936 zřítila. Současná rozhledna byla dostavena v roce 1941 a tvarem připomíná husitskou hlásku. Z její vyhlídky se nabízí krásný pohled na Středočeskou pahorkatinu, Vlašim, Posázaví, západní oblast Českomoravské vrchoviny a dokonce i Prahu.

 

Autor: Andrea Štyndlová