ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Lysice (zámek)

Při obcházení historických skvostů jižní Moravy se vydejte i na státní zámek Lysice. Panství Lysice se objevuje v historických pramenech již kolem roku 1308. Prvními majiteli se stali pánové z Kunštátu, po roce 1514 Pernštejnové a za dalších 15 let Jan Černičický z Kácova, posléze Hron Březnický z Náchoda, Jan Arnošt Montrochier nebo arcibiskup Jiří Scelepsényi a mohli bychom vyjmenovat ještě řadu majitelů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká 1, Lysice
GPS: 49.45399190, 16.53425000
Lysice (zámek) map

Lysice (zámek) - zajímavosti

V době, kdy vlastnil panství Emauel z Piati, odehrávaly se selské nepokoje kvůli bezohledným a krutým robotním povinnostem. Stalo se tak roku 1774. Majitel práva poddaných ignoroval a to i v době, kdy došlo k vydání patentu na zrušení nevolnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Sedláci se ale nevzdávali naděje na obrat k lepšímu a v roce 1783 se vrchnosti postavili se zbraněmi v ruce. Majitel však rychle přivolal vojsko a došlo ke krutému krveprolití, kdy vedení povstalců zemřelo během boje, či je na dlouho vsadili do žaláře. Významnými majiteli se stali Dubští, kteří se stali úspěšnými v hospodářských, společenských a kulturních oblastech. Panství se v této době dařilo. K zestátnění zámku došlo díky Benešovým dekretům a hned po roce 1947 se mohli do interiérů přijít podívat první návštěvníci.

Na zámku pro vás připravili hned několik prohlídkových tras. Při prvním prohlídkovém okruhu zajdete do prvního patra zámku, kde se podíváte do knihovny rakouské spisovatelky Marie Ebner – Eschenbach, okouknete orientální salónek, dámské apartmá, sbírku zbraní a reprezentační prostory. Trasa B se zaměřuje na druhé patro zámku, kde uvidíte malou a velkou střelnici, hostinská apartmá a soukromý byt posledního majitele z řad šlechticů. Dále se můžete potěšit pohledem na pěknou zámeckou zahradu se salou terrenou, oranžérií, sloupovou kolonádou. Do poslední prohlídky zapadají výstavní síně v předzámčí, kde najdete stálé expozice „Zámecké divadlo v Lysicích“ a „Marie Ebner Eschenbach – žena, spisovatelka a dramatička“.

 

Autor: Petra Nachtmanová