Náměšť na Hané (zámek)

Poloha:

Třináct kilometrů od Litovle můžete navštívit zámek Náměšť na Hané, který se skládá z dolního a horního zámku. První zmínky o obci jsou známy z roku 1141. Tehdejší páni ze Švábenic zde měli postavený hrad, jehož pozůstatky najdete blízko současného horního zámku. Už během husitských válek byl hrad pobourán a opuštěn.

Co se týče dolního zámku, jedná se o patrovou trojkřídlou budovu, kde se stali majiteli například pánové ze Zvole a Bruntálští z Vrbna. Zámek se statkem zničili Švédové během třicetileté války a k obnově došlo v roce 1665. Následně byl ještě v osmnáctém století přestavěn v barokním stylu. V této době se upravovaly interiéry a vzniklo nové schodiště s barokním portálem, k zámku patřily i ovocnářské sady. Posléze se majitelé hodně střídali a nakonec se hrabě Harrach rozhodl postavit úplně nový zámek, aby nahradil dosavadní malý a jednoduchý. Jakmile byl dokončen horní zámek, stala se z této stavby sladovna a textilní manufaktura. Díky tomu se přestavoval a z původní podoby se nezachovalo takřka nic.

Horní zámek najdete na okraji městyse, v jeho jihojihovýchodní části. Nechal si ho postavit hrabě Ferdinand Bonavetura Harrach v letech 1760 – 1763. K postavení ho inspirovaly tehdejší francouzské vily a zámek je tedy ojedinělou ukázkou francouzského stylu Ludvíka XVI. Okolo zámku vznikl i kruhový park a později skleník. Harrachova dcera se později provdala za Kinského a Kinští vlastnili panství až do roku 1916. V tomto roce ho od nich zakoupil Ferdinand Ottahal a jeho rod zůstal až do roku 1945.

Na zámku jsou pro vás připraveny prohlídkové trasy. Podíváte se do přízemí a horního patra, do červeného, kuřáckého a zlatého salónku, do knihovny, do kaple a na překrásný soubor historických kočárů olomouckých arcibiskupů. Kočárkovou expozici doplňují dětské historické kočárky.

 

Autor: Petra NachtmanováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Pension Angelus

Olomouc - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 14.1 km

Penzion Pension Angelus od 1850 Kč
  • Internet
  • Parkoviště
  • Restaurace v okolí
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací