ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Karlův most v Praze

Karlův most patří mezi jednu z nejnavštěvovanějších a nejmagičtějších památek v Praze. A to nejen díky strategické poloze, ale také díky dvěma kouzelným místům, kde si prý můžete přát přání. A ta se vám prý splní…

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Karlův most, Praha
GPS: 50.08645330, 14.41130110
Karlův most v Praze map

Karlův most v Praze - zajímavosti

První místo, kam si procházející chodí přát přání, je u zlatého kříže na zábradlí mostu. Právě tady svrhli Jana Nepomuckého do Vltavy, když podle legendy nechtěl králi Václavu IV. prozradit zpovědní tajemství královny Žofie. Nad hladinou pak se prý objevilo pět hvězd. Pokud teď budete toto místo hledat, najdete jej jednoduše a to nejen díky frontě ale také díky reliéfu na ozdobné mříži, která vyčnívá nad zábradlím.

Druhé „zastavení pro přání“ najdete taktéž u sv. Jana Nepomuckého – přímo pod jeho barokní sochou se blýská uhlazený reliéf, který zobrazuje, jak byl sv. Jana Nepomucký svržen do Vltavy.

O tom, že je Karlův most má vskutku magické jádro, svědčí také důmyslné datum pro položení prvního kamene. Historici se shodují, že to bylo roku 1357 dne 9. 7. v 5 hodin a 31 minut. Číslice odpovídají sledu lichých čísel od jedné do devíti a zpět (135797531). Navíc pro tento den byla příznivá konstelace – konjunkce Saturnu a Slunce. Karlův most byl postaven na místě, kde předtím stával Juditin most, jehož základy jsou viditelné ve sklepeních okolních některých domů. Samostatná stavba mostu trvala 45 let, dokončen byl roku 1402.

Karlův most se pyšní hned několika nej: je nejstarším mostem klenoucím se přes Vltavu v Praze a po kamenném mostu v Písku také druhým nejstarším mostem v České republice. Své jméno dostal až kolem roku 1870 na podnět Karla Havlíčka Borovského. Původně se mu říkalo kamenný nebo pražský most.

Dnes most lemuje 32 soch a sousoší. První socha „Boží muka“ zde byla postavena v polovině 15. století, většina soch a sousoší jsou barokní a přibývala od konce 17. století. Mezi nejzvučnější jména sochařů, kteří vytvořili sochy pro Karlův most, patří Matyáš Bernard Braun či Jan Brokoff  Ferdinand Maxmilián Brokoff. Některé sochy byly již nahrazeny kopiemi a originály jsou uloženy v Lapidáriu na pražském Výstavišti a v sálu Gorlice na Vyšehradě.
Karlův most má za sebou desítky povodní, nejhorší spoušť za sebou nechala povodeň v letech 1874 (ledy podemlely pilíře a šest jich bylo poškozeno, zřítilo se přední zhlaví pilíře) a 1890 (spadly dva oblouky mostu a dvě sochy, poškozeny byly tři pilíře). Poslední rekonstrukce mostu probíhala v letech 2007 až 2010, jednalo se o horní část. Do budoucna se plánují také opravy spodní části oblouků.

Turisté nejčastěji přechází Karlův most na trase Pražský hrad – Hradčanské náměstí – Nerudova ulice – Malostranské náměstí – Malostranská mostecká věž – Karlův most – Karlova ulice – Staroměstské náměstí – Orloj – Celetná ulice – Prašná brána, což kopíruje starou Královskou cestu. Právě tady vzdávali Pražané hold vzácným průvodům.

Na Karlův most se dostanete nejlépe ze stanice Staroměstská nebo Malostranská, tedy tramvají i metrem zelenou linkou A. Půjdete si také pro své přání?

 

Autor: Lucie Poštolková