ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Břeclav

Jen pár kilometrů od hranic České republiky s Rakouskem leží Břeclav, okresní město, ve kterém dnes žije asi 26 000 obyvatel, a kterým protéká řeka Dyje. Možná pro mnohé turisty i čtenáře našich webových stránek bude překvapením, že město Břeclav není až tak staré. Městem se stalo až díky císaři Františku Josefovi I. v roce 1872 v souvislosti s řízením první železniční křižovatky v Rakousko-Uherské monarchii. Také v současné době je město Břeclav důležitým železničním uzlem a díky těsné blízkosti Lednicko-Valtického areálu je také velmi navštěvovaným a turisticky vyhledávaným cílem.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: nám. T. G. Masaryka, Břeclav
GPS: 48.75935420, 16.88129310
Břeclav map

Břeclav - zajímavosti

Historie města

K počátkům Břeclavi se úzce váže založení zdejšího hradu v polovině 11. století knížetem Břetislavem I., po kterém byl také pojmenován Břeclav. Byl jedním ze správních center na Moravě, zpočátku dřevěný a později, ve 13. století, přestavěný z kamene.

Velkou ránu Břeclavi uštědřily husitské války a spory mezi Matyášem Korvínem a Jiřím z Poděbrad. Bylo tehdy poničeno město i okolní vesničky a z Břeclavi se tehdy obyvatelstvo, které boje přežilo, přestěhovalo k hradu a založilo tady Novou Břeclav, přičemž původní Břeclavi se říkalo Stará Břeclav.

Během 1. poloviny 16. století území Staré i Nové Břeclavi vlastnil rod Žerotínů a právě oni iniciovali přestavbu hradu na renesanční zámek. V roce 1618 jim však panství bylo konfiskací zabaveno a od roku 1638 bylo majetkem Lichtenštejnů, stejně jako sousední Valtice a Lednice.

Stará i Nová Břeclav pak byla téměř zničena během třicetileté války, stavovského povstání a střetů s Osmansou říší. V době, kdy se lichtenštejnské panství upravovala, prošel také břeclavský zámek romantickou stavební úpravou a získal vzhled romantické zříceniny.

V 19. století zde byla zavedena železnice, po které sem přijel 6. června 1839 první vlak. V roce 1872 se Břeclav konečně dočkala oficiálního vyhlášení města.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Břeclav lze pokládat za jakousi vstupní bránu do Lednicko - Valtického areálu, která mnohdy slouží jako základna pro výlety do okolí. Možnosti ubytování jsou zde proto bohaté, stejně jako kulturní život.

Zmiňovaný zámek není v současné době přístupný veřejnosti, nicméně za shlédnutí rozhodně stojí kostel Navštívení Panny Marie nebo moderně pojatý kostel sv. Václava.

Židovská komunita v Břeclavi zanechala hřbitov a synagogu z roku 1868, která je v současné době využívána pro kulturní účely.

 

Autor: Andrea Štyndlová