ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Brno - jihomoravská metropole

Název našeho druhého největšího města a metropole jižní Moravy zná bezesporu každý. Je jím Brno, kulturní, správní i historické centrum, významná dopravní křižovatka, rozprostírající se v malebném kraji, která má dnes přibližně 366 000 obyvatel. Rozprostírá se na řekách Svitava a Svratka v kotlině obklopené ze tří stran zalesněnými kopci.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Česká, Brno
GPS: 49.19476110, 16.59938420
Brno - jihomoravská metropole map

Brno - jihomoravská metropole - zajímavosti

Historie města

Brněnská kotlina byla osídlena už v dobách pravěku a v době Velkomoravské říše zde stávalo sídliště. Nynější Staré Brno bývalo osadou u brodu přes řeku Svratku, vzniklou asi kolem roku 1000, a blízko níž pak vznikl břetislavský hrad a další trhové vsi. V roce 1243 získalo toto sídlo řadu privilegií a bylo také povýšeno na město.

Ke konci 13. století získal hrad Špilberk gotickou podobu a během 14. století význam města výrazně stoupal. Sídlila zde moravská markrabata, probíhal zde mezinárodní obchod a v roce 1355 zde byla Janem, radničním písařem, sestavena Kniha výroků brněnských konšelů, právní vzor pro mnoho dalších měst. Byly zde konány moravské zemské sněmy a v čele města stál rychtář a rada dvanácti konšelů.

Za husitských bojů bylo město na straně krále Zikmunda a husity dvakrát neúspěšně obléhané. Později město stálo na straně Matyáše Korvína a kvůli jeho častým potyčkám s králem Jiřím z Poděbrad město začalo mírně stagnovat, a to po příští dvě staletí. Později byly s rekatolizačním úsilím do města přivedeny nové řády, z nichž nejvlivnější byli jezuité a kapucíni.

Během třicetileté války bylo Brno jediným moravským městem, které odolalo obléhání Švédů, díky čemuž mu byla udělena další privilegia. Také po třicetileté válce se jej nepodařilo nikomu dobýt.

Během 18. a 19. století zde kvetl průmysl a obchod a rok 1839 se do historie zapsal jako rok, v němž do Brna přijel první vlak. Brno se postupně rozrůstalo o další čtvrti a pomalu ztrácelo pevnostní charakter, což platí i o samotném hradu Špilberk, které v této době sloužilo jako vězení. Nové zelené plochy, městský okruh a připojení 32 okolních obcí k Brnu se váže k druhé polovině 19. století.

V roce 1919 došlo k založení Masarykovy univerzity a později také Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity. Za první republiky má Brno už téměř 300 000 obyvatel.

Doba druhé světové války a období komunismu přinesly Brnu stagnaci, což se změnilo až po roce 1989.

Historické památky a zajímavá místa v Brně

Centrem a nejznámější brněnskou památkou je bezesporu hrad Špilberk a následně také katedrála sv. Petra a Pavla. Mezi významné starobylé budovy se řadí Měnínská brána, Kapucínský klášter s kryptou, zdejší stará radnice nebo Červený kostel. Pěknou procházku slibují Denisovy sady nebo park u Petrova.

Moderní architektura je zde zastoupena památkou, zapsanou na seznam UNESCO, vilou Tugendhat.

Církevní památky jsou v Brně zastoupeny kostelem sv. Michala, sv. Jakuba nebo sv. Tomáše a mnohými dalšími kostely a kláštery.

Poklidným místem je okolí Brněnské přehrady, Zoologická zahrada nebo hrad Veveří či Lužánky - zdejší park nedaleko centra města.

 

Autor: Andrea Štyndlová