ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Český Těšín

V dějinách Slezska, v době více než 8. století před naším letopočtem, byste Těšín hledali někde úplně jinde než dnes. Původní Starý Těšín se totiž nacházel u Chotěbuze (v Česku). K přemístění do oblasti v okolí Zámeckého vrchu (teď Polsko) došlo v až v jedenáctém století našeho letopočtu. I když už i zde stálo šest století před naším letopočtem hradiště.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hlavní třída, Český Těšín
GPS: 49.74558860, 18.62126670
Český Těšín map

Český Těšín - zajímavosti

Těšín bylo jedno jediné slezské město, které se nacházelo po obou stranách řeky Olše. Faktem však je, že ta nejstarší část se dnes nachází v současné polské části. K rozdělení Polska došlo v roce 1920, díky rozhodnutí velvyslanecké konference o rozdělení sporného území Těšínska mezi nově vznikající Československo a Polsko. V Česku přitom tak zůstala celá původní průmyslová část města a velké vlakové nádraží. Toto rozhodnutí bylo víc než nešťastné, protože do té doby prosperující velké město, které mělo velký význam jak v Polsku, tak i v Čechách, bylo hozeno do úpadku. Znamenalo to konec tramvajové dopravě, která tu již na přelomu století fungovala a znamenalo to i odříznutí od okolního světa. Rodiny byly najednou rozděleny mezi dva státy a cesta do původní práce najednou přestala existovat. Polský Těšín přišel o důležitý průmysl a železnici (dodnes je tam už jen takové malé polorozpadlé nádražíčko) a Český Těšín byl vyrván z kořenů, sebrali mu historické centrum, správní úřady i kulturní a společenské zařízení.

Těšín býval významným dopravním uzlem, odkud jezdily vlaky do všech směrů. Byly tu stavební firmy a ohromná tiskárna. Tento charakter tu zůstal dodnes, nachází se na obou stranách, leč zůstal již poněkud rozdroben.

K opětnému sloučení města došlo v období druhé světové války. Šlo však o poněkud násilnou formu. V roce 1938 dala polská vláda ultimátum a zneužila oslabení ČSR po Mnichovské dohodě. Česká strana Těšína tak byla obsazena polskými vojsky a město bylo opět spojeno s původním Těšínem. V době války se tak říkalo českému Těšínu – Západní. Na území Českého Těšína pak byl vybudován velký zajatecký tábor, a to v místě, kde v průběhu první světové války stál pro změnu lazaret. V táboře končili zajatci z Francie, Jugoslávie, Belgie, Velké Británie, SSSR, Polska a Itálie. A i když přímo v Těšíně neproběhly žádné válečné operace, město bylo v průběhu války velmi poničeno. Zmizela tak spousta fabrik, které byly vydrancovány, ale i úřadů, bank, nemocnice a školních institucí.

Po konci války bylo město opět rozděleno a stalo se českou nejvýznamnější spojnicí s Polskem. V současnosti se má stav tak, že i když je Těšín stále rozdělen na dvě poloviny, obě strany spolu spolupracují a pořádají v průběhu roku mnoho společných akcí, festivalů a podobně. Muzejní expozice na sebe navazují a lidé z Českého Těšína bojují již řadu let za to, aby ta slovo „Český“ bylo zrušeno.

Poznámka

Již od toho šestého století před naším stoletím se majitelé Těšína střídali. Jednou to byla polská knížata a jindy zase čeští panovníci. Je tedy těžké říci, zda jde vskutku o město ryze české anebo polské. Zvlášť, když vezmeme v úvahu fakt, že se v roce 1920 mezi nově vznikající Česko a Polsko porcoval celý jeden národ. Krájeli jej na kousky jako jablko bez hlubšího zamýšlení, že tu lidé do té doby žili jako jednotný národ, jedna rodina. Nešlo přitom o žádný malý národ, i když se dnes většina nachází na polské straně. A možná i proto je nutné na něj pohlížet tak trochu celistvě.

 

Pokud tedy budete někdy v Těšíně, ať už českém nebo polském, nezapomeňte se tu chvíli zdržet.

 

Autor: Adriana Dosedělová