ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Adršpašsko - teplické skály

Vítejte v Adršpachu, v národní přírodní rezervaci, v místě, které ukrývá spoustu přírodních pokladů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Adršpach
GPS: 50.60176080, 16.12465610
Adršpašsko - teplické skály map

Adršpašsko - teplické skály - zajímavosti


Prohlídkový okruh Adršpašského skalního města začíná u skalního útvaru nazývaného Indián. Další významnou skálou na trase je Strážce skal, za ním Orlí hnízdo a jeden z nejhezčích útvarů Džbán, jehož ouško má tvar delfína. Na druhé straně potoka stojí špičkou dolu Cukrová homole, kterou děti podepřely klacíky, aby nespadla. Projdete Řeřichovou roklí a minete Varhany, Helmici, Rytířskou přilbici, Předměstí s Rukavicí a Dvojčaty v peřince. Přes Gotickou branku a Dlouhou chodbu dojdete až k Malým vodopádům. Cestou si rozhodně nezapomeňte prohlédnout Madonku, Trpaslíčka a portrét Lvice. Když odbočíte k Velkému vodopádu, vyjdete po schodišti z roku 1820 na vyhlídku Svatováclavská koruna. Rozprostře se před Vámi úchvatné skalní panorama s Donským kozákem. Svého času tu byl i Johan Wolfgang Goethe, jehož návštěvu tu připomíná jeho busta s pamětní deskou.

Nad skalním vodopádem leží jezírko, po kterém se můžete projet na pramicích a udělat si tak příjemnou přestávku před dalším pochodem. Prohlídková trasa Vás dále zavede kolem známé Prašné brány ke Skalnímu hradu. Zde je nejvyšší a nejkrásnější sousoší spojené s vyhlídkou, zvané na Milence. Myší dírou okolo Starosty a Starostové sestoupíte ke Krakonošovu piánu, kde celý prohlídkový okruh uzavírá Skalní ozvěna. Už od roku 1783 zde bylo pro pobavení turistů hráno na lesní rohy a stříleno z hmoždíře. Zvuk se tu sedminásobně vrací od stěny Křížového vrchu.


Adršpašské skály jsou s těmi Teplickými spojeny Vlčí roklí, která je dlouhá 4 km. Teplický prohlídkový okruh Vás zavede na skalní hrad Střmen, odkud je z vyhlídky nádherný výhled do okolí. Okolo Skalní kaple, jejíž stěny místy přesahují výšku 70m, vystoupáte k Amfiteátru, kde je nejvyšší bod Teplických skal, Slon a Sova. Následně projdete Anenským údolím do skalního masivu Sibiř. Zde si i v létě můžete užít sněhovou koulovačku, protože díky chladným klimatickým podmínkám tu sníh vydrží až do letních měsíců.

 

Autor: Marie Bukovinská