ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Čeňkova pila Rejštejn

Při soutoku řek Křemelná a Vydra v malebných pláních Šumavy najdeme Čeňkovu pilu. Ze soutoků obou řek zde vzniká řeka Otava, lokalita je chráněnou krajinou oblastí, umístěnou při počátku naučné stezky Povydří. V osadě dodnes najdeme funkční vodní elektrárnu Čeňkova pila z roku 1912, která je dnes národní technickou památkou a vodní elektrárnu Vydra.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Rejštejn
GPS: 49.10986190, 13.49318310
Čeňkova pila Rejštejn map

Čeňkova pila Rejštejn - zajímavosti

Původní skutečná pila byla pojmenována podle Čeňka Bubeníčka, který ji postavil mezi lety 1963 - 70, a která sloužila pro zpracování dřeva z lesů Šumavy. V tehdejších dobách bylo dřevo plaveno po řece Otavě do Vltavy a Prahy a vázalo se do vorů.

Čeňkova pila vešla ve známost také díky pobytu skladatele Bedřicha Smetany, který sem přijel v roce 1867 na návštěvu za majitelem pily. Bedřich Smetana zde dokonce zasadil strom, nazývaný Smetanův smrk, který dodnes roste na pravém břehu řeky Otavy.

V současné době v osadě najdeme funkční vodní elektrárnu Čeňkova pila a vodní elektrárnu Vydra, vystavěnou mezi lety 1934 až 1938. Obě vodní elektrárny jsou dosud funkční významné technické památky. V prostorách elektrárny Vydra je dnes muzeum a expozice "Šumavská energie", mapující historii hydroenergetiky v oblasti Šumavy. Ke shlédnutí je zde také model elektrárny na Černém jezeře, model elektrárny Vydra, model Vchynicko - tetovského plavebního kanálu nebo přívodního potrubí k elektrárně Vydra. Jestliže je dobré počasí, je umožněna také prohlídka strojovny v Čeňkově pile.

V osadě Čeňkova pila je výchozí bod na naučnou stezku Povydří, ale i na vodácký sjezd Otavy a samozřejmě také na řadu turistických i cyklotras.

V místě, kde kdysi stávala původní Čeňkova pila, dnes najdeme zrekonstruovaný rodinný dům, kde je možné se ubytovat.

 

Autor: Andrea Štynldová