ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bunkry Drnov a Smečno - vojenský skanzen

Pražská čára je součástí pevnostního obranného systému naší republiky, vystavěného v letech 1936-1938. Za neuvěřitelných 2,5 roku bylo postaveno celkem skoro 10 000 objektů lehkého opevnění vyzbrojených kulomety a 263 objektů těžkého opevnění, vybavených protitankovými děly, minomety a stálou posádkou. Po zabrání České republiky Německem byla většina bunkrů odstřelena nebo zalita betonem. Posloužily bohužel německé armádě i jako tréninkové objekty při nácviku dobývání opevnění a jako zdroj kvalitní litiny pro německý zbrojní průmysl.

Bunkry Drnov a Smečno - vojenský skanzen Bunkry Drnov a Smečno - vojenský skanzen Bunkry Drnov a Smečno - vojenský skanzen Bunkry Drnov a Smečno - vojenský skanzen Bunkry Drnov a Smečno - vojenský skanzen Bunkry Drnov a Smečno - vojenský skanzen Bunkry Drnov a Smečno - vojenský skanzen

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Smečno
GPS: 50.18896500, 14.03302750
Bunkry Drnov a Smečno - vojenský skanzen map

Bunkry Drnov a Smečno - vojenský skanzen - zajímavosti

V poválečném období byly reaktivovány některé obranné objekty na hranicích s Německem a Rakouskem a tři dělostřelecké tvrze našly využití jako armádní sklady munice.

Vnější opevnění Prahy neboli Pražskou čáru tvořilo přes 800 objektů lehkého opevnění táhnoucích se od Mělníka přes Kladensko, Beroun a Mníšek pod Brdy až k nádrži Slapy. Dnes můžeme, díky nadšencům pro vojenskou historii, obdivovat některé zbylé objekty ve stavu, v jakém byly připraveny chránit naši zemi.

My vás zveme zveme vás do Vojenského skanzenu Smečno, nacházejícího se mezi Kladnem a Slaným, který se může pochlubit dvěma plně zrekonstruovanými objekty lehkého opevnění. Jeden z nich najdete přímo v obci, u Smečenského zámku. Je prvním zrekonstruovaným objektem tohoto typu v ČR. Na jeho obnovení se začalo pracovat už v roce 1991. Za další pýchou skanzenu musíte popojet o 8 km do obce Drnov u Slaného. Tam, u samoty Mlýnek, můžete obdivovat jediný dochovaný objekt vzor 36 ze 77 kusů, které byly součástí Pražské linie. Oba objekty disponují plným původním vybavením a poskytnou vám nejautentičtější představu o podmínkách a možnostech našeho předválečného opevnění.

Kromě bunkrů vám skanzen nabídne u smečenského řopíku poměrně rozsáhlou prohlídku vojenské techniky. Ta je sice novodobější, ale od legendárního „ótečka“, Jawy 350 nebo ženijního vyprošťovacího tanku se velcí i malí chlapi budou těžko odtrhávat.

V devadesátých letech přibyl k objektům lehkého opevnění větší a vzdálenější objekt, a to pěchotní srub na Trutnovsku. Přestože rekonstrukce a údržba objektů a techniky je časově i finančně jistě velmi náročná, pořádají členové sdružení vojenského skanzenu i různé doprovodné akce.

 

Autor: Ivana Dondová