Bunkry Drnov a Smečno - vojenský skanzen

Poloha:

Pražská čára je součástí pevnostního obranného systému naší republiky, vystavěného v letech 1936-1938. Za neuvěřitelných 2,5 roku bylo postaveno celkem skoro 10 000 objektů lehkého opevnění vyzbrojených kulomety a 263 objektů těžkého opevnění, vybavených protitankovými děly, minomety a stálou posádkou. Po zabrání České republiky Německem byla většina bunkrů odstřelena nebo zalita betonem. Posloužily bohužel německé armádě i jako tréninkové objekty při nácviku dobývání opevnění a jako zdroj kvalitní litiny pro německý zbrojní průmysl.

V poválečném období byly reaktivovány některé obranné objekty na hranicích s Německem a Rakouskem a tři dělostřelecké tvrze našly využití jako armádní sklady munice.

Vnější opevnění Prahy neboli Pražskou čáru tvořilo přes 800 objektů lehkého opevnění táhnoucích se od Mělníka přes Kladensko, Beroun a Mníšek pod Brdy až k nádrži Slapy. Dnes můžeme, díky nadšencům pro vojenskou historii, obdivovat některé zbylé objekty ve stavu, v jakém byly připraveny chránit naši zemi.

My vás zveme zveme vás do Vojenského skanzenu Smečno, nacházejícího se mezi Kladnem a Slaným, který se může pochlubit dvěma plně zrekonstruovanými objekty lehkého opevnění. Jeden z nich najdete přímo v obci, u Smečenského zámku. Je prvním zrekonstruovaným objektem tohoto typu v ČR. Na jeho obnovení se začalo pracovat už v roce 1991. Za další pýchou skanzenu musíte popojet o 8 km do obce Drnov u Slaného. Tam, u samoty Mlýnek, můžete obdivovat jediný dochovaný objekt vzor 36 ze 77 kusů, které byly součástí Pražské linie. Oba objekty disponují plným původním vybavením a poskytnou vám nejautentičtější představu o podmínkách a možnostech našeho předválečného opevnění.

Kromě bunkrů vám skanzen nabídne u smečenského řopíku poměrně rozsáhlou prohlídku vojenské techniky. Ta je sice novodobější, ale od legendárního „ótečka“, Jawy 350 nebo ženijního vyprošťovacího tanku se velcí i malí chlapi budou těžko odtrhávat.

V devadesátých letech přibyl k objektům lehkého opevnění větší a vzdálenější objekt, a to pěchotní srub na Trutnovsku. Přestože rekonstrukce a údržba objektů a techniky je časově i finančně jistě velmi náročná, pořádají členové sdružení vojenského skanzenu i různé doprovodné akce.

 

Autor: Ivana DondováByla pro Vás tato stránka zajímavá? Sdílejte ji! Děkujeme.

Navštivte v okolí

VÝLETY S DĚTMI Botanické zahrady Církevní památky
Cyklotrasy a cyklostezky Hory a vrcholy Hrady a zámky
Jeskyně Mosty Muzea
Stezky / Naučné stezky Obce a města Památníky
Přírodní zajímavosti Rozhledny Technické památky
Vojenské památky Zahrady / Parky / Relaxace ZOO
Zříceniny

Ubytování v okolíPenzion Pension EASY JOURNEY

Praha - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 29.0 km

Penzion Pension EASY JOURNEY od 750 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací
Apartmán Apartment Amandment

Praha - Ukázat na mapě

Vzdálenost: 29.8 km

Apartmán Apartment Amandment od 440 Kč
  • Domácí zvířata povolena
  • Internet
  • Nekuřácké pokoje
  • Restaurace v okolí
  • TV / SAT

Hodnocení zákazníků:

Více informací