ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Botanická zahrada Brno

Hledáte pěkné místo v centru Brna, kde se můžete příjemně projít, ale zároveň se i něco dozvědět? Máte rádi květiny, rostliny a stromy? Pak by pro vás mohla být tím pravým cílem Botanická zahrada Brno. Ve městě Brně jsou botanické zahrady dvě, jedna spadá pod Mendelovu univerzitu a druhá pod Masarykovu univerzitu. Řeč je o druhé z nich.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kotlářská 267/2, Brno - Veveří
GPS: 49.20464860, 16.59603750
Botanická zahrada Brno map

Botanická zahrada Brno - zajímavosti

Zahrada náleží k Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a nachází se přímo v jejím areálu v centru města, mezi ulicemi Kotlářská a Veveří. Začal ji budovat profesor Josef Podpěra v roce 1922, ve stejném roce jako začala vznikat samotná fakulta. Místo bylo kvůli svým malým rozměrům něco přes 2 ha od začátku považováno za provizorní, zahrada se tu však nachází dodnes.   

V letech 1924-1926 vznikly tři skleníky, které sloužily až do let 1995-1997, kdy bylo postaveno nových pět skleníků. Ty zabírají celkovou plochu 1100 m2 a najdete v nich sbírky tropických a subtropických rostlin. Venkovní část se rozkládá na ploše 1,5 ha a je rozdělena podle zeměpisných oblastí a jejich charakteristických rostlin. Botanická zahrada je otevřená celoročně, venkovní část je přístupná zdarma, do skleníků se platí vstupné 50 Kč.

Hned v prvním tropickém skleníku najdete chloubu zahrady, návštěvníky velmi oblíbený největší leknín světa Viktorii. Není to Viktorie královská, jak se často nesprávně uvádí, ale Viktorie Cruzova, i když v nich není moc rozdílů. Můžete si tu o této rostlině přečíst zajímavé informace a také se podívat na populární fotografie dětí na listech tohoto leknínu. Viktorie v zahradě vykvetla poprvé už v roce 1924 a od té doby kvete každoročně. Ovšem leknín není jedinou zajímavou rostlinou v tomto skleníku. Víte například, jak vypadá rýže setá, kakaovník, banánovník nebo vanilka pravá? Tady si tyto rostliny můžete důkladně prohlédnout. Druhý skleník nabízí kapradiny a cykasy. Třetí palmový skleník je ze všech nejvyšší, na výšku měří 10,5 m. Na palmy a další subtropické rostliny se můžete podívat i z výšky z ochozu, na který se dostanete točitým schodištěm. Následuje skleník kaktusů a sukulentů a v posledním najdete zástupce bromélií.

Venkovní zahrada je doplněna o rybníčky, fontány a další krajinné a umělecké prvky. Přímo tak vybízí k posezení na lavičkách a příjemné relaxaci. A od jara do podzimu můžete posedět i na malé střešní zahradě. Dostanete se na ni po točitém schodišti u vchodu do skleníků a na záhonech vás čekají různé druhy skalniček.

Nejhezčí je zahrada nepochybě na jaře a začátkem léta, kdy vše kvete. Své kouzlo ale má v každém ročním období, třeba japonská část zahrady se krásně vybarví právě teď na podzim. Její návštěvy jistě nebudete litovat.

 

Autor: Martina Limbergová