ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel Jména Panny Marie Křtiny u Brna

Městys Křtiny nepatří mezi velké obce, má sotva osm set obyvatel a ani jeho rozloha není nijak závratná. Přesto je k němu obracena pozornost desetitíců lidí každý rok. Patří totiž k významných mariánským poutním místům v Evropě a k těm nejstarším u nás. To díky chrámu Jména Panny Marie, který je také národní kulturní památkou. Do tohoto místa vzdáleného asi 15 km od Brna přichází nejen poutníci poklonit se Panně Marii, ale také turisté, kteří tu obdivují tuto barokní perlu a jedno z nejhezčích děl architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla.

Kostel Jména Panny Marie Křtiny u Brna Kostel Jména Panny Marie Křtiny u Brna Kostel Jména Panny Marie Křtiny u Brna Kostel Jména Panny Marie Křtiny u Brna Kostel Jména Panny Marie Křtiny u Brna Kostel Jména Panny Marie Křtiny u Brna Kostel Jména Panny Marie Křtiny u Brna Kostel Jména Panny Marie Křtiny u Brna Kostel Jména Panny Marie Křtiny u Brna

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Křtiny 72, Křtiny
GPS: 49.29660000, 16.74264170
Kostel Jména Panny Marie Křtiny u Brna map

Kostel Jména Panny Marie Křtiny u Brna - zajímavosti

První zmínky o Křtinách pocházejí z první poloviny 13. století, kdy tu zábrdovičtí premonstráti založili první kostel zde, respektive kostely dva, které tu ve středověku stály. V tom menším z nich se ukrývala gotická socha Panny Marie Křtinské, která sem už tehdy lákala davy věřících. To přimělo na počátku 18. století zábrdovické premonstráty, kteří místo pořád spravovali, aby začali přemýšlet o přestavbě kostela ve větší prostory. Práce byla zadána nejvýznamnějšímu baroknímu architektovi té doby, Janu Blažeji Santinimu Aichlovi. Ten tedy v roce 1718 začal s přestavbou celého areálu.

Podle jeho návrhu měl vzniknout monumentální chrám se symetrickou kompozicí a půdorysem podle řeckého kříže. Chrám byl postaven opravdu monumentální, i když nikdy nebyl úplně dokončen podle tohoto původního návrhu, jelikož tomu bránil nedostatek peněz. Po smrti architekta byl návrh částečně upraven, jeho nesmazatelný rukopis je ale čitelný dodnes a objekt právem patří k jeho vrcholným dílům. Nejenom, že se mu podařilo postavit obdivuhodný chrám, povedlo se také citlivě ho začlenit do okolní krajiny v Křtinském údolí. Také vnitřní výzdoba řadí tento objekt k těm opravdu velmi pozoruhodným.

Chrám je velmi rozlehlý, na délku měří 65 m a na šířku 38 m, kopule dosahuje výšky 35 m, má také samozřejmě věž a to vysokou celých 73 m. Znakem Santiniho děl je vždy významná role přirozeného světla, vnitřek chrámu tu proto osvětluje více než 30 oken. V prostoru volně stojící barokní oltář je poté uměleckým dílem sám o sobě.

V poměrně nevelkém ambitu, což je krytá okružní cesta s rajským dvorkem uprostřed, najdete jednu z největších funkčních zvonoher ve střední Evropě. Tvoří ji 33 zvonů, které se rozeznívají pravidelně dvakrát týdně a to v sobotu v 18.06 hodin a v neděli v 12.06 hodin. Po domluvě s farním úřadem je ale možné ji rozeznít i mimo tyto časy. V ambitu se nachází také pěkná kaple sv. Anny a zdi jsou zdobeny množstvím obrazů od malířů-amatérů, kteří jimi chtěli vyjádřit svou úctu k Panně Marii. Že nejen z obrazů, ale ze všeho kolem přímo dýchá upřímná zbožnost, se můžete sami přesvědčit, když se rozhodnete navštívit toto zajímavé místo.

 

Autor: Martina Limbergová