ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

Katedrála sv. Petra a Pavla tvoří jednu z dominant města Brna. Je viditelná z dálky, ať už do města přijíždíte z kteréhokoli směru. To díky své poloze na Petrovském návrší a také své mohutnosti a velkoleposti. Alespoň obrysy katedrály už jistě spatřil každý, kdo držel v ruce českou desetikorunovou minci, jejíž je symbolem.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Petrov 268/9, Brno-město
GPS: 49.19101440, 16.60747110
Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně map

Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně - zajímavosti

Historie této krásné stavby sahá do 70. let 12. století, kdy na tomto návrší v centru osady vznikl kostel. Tento původní malý kostel byl v období gotiky několikrát přestavěn, ale i tak byl brzy nahrazen větším, jak postupně rostl jeho význam a on tomu přestával stačit. Poprvé takto kostel povýšil roku 1296, kdy se stal sídlem kolegiátní kapituly, což je sbor diecézních kněží, kteří se mimo jiné starají o slavnostní bohoslužby. I v několika dalších stoletích chrám procházel rekonstrukcemi, výrazně například v období baroka, což je v jeho interiéru dodnes patrné.

Důležitá událost nastala v roce 1777, kdy papež Pius VI. zřídil v Brně biskupství a kostel sv. Petra a Pavla byl povýšen na katedrálu. Katedrála je název pro biskupský kostel a hlavní chrám diecéze. Nynější novogotická podoba katedrály a také dvojvěží, bez něhož si ji dnes už nikdo neumí představit, pochází posledních stavebních úprav z konce 19. a počátku 20. století.

Obdiv si jistě zaslouží jak krásný a zdobný exteriér, tak i interiér. Přístupná je románsko-gotická krypta, která ukazuje základy kostela z 12. století i mladší přestavby. Konají se v ní také příležitostně výstavy nebo jiné kulturní akce. Shlédnout můžete i stálou expozici v klenotnici katedrály, kde jsou k vidění bohoslužebné textilie, kalichy a jiné poklady, které se dříve skrývaly v depozitáři.

Úžasný pohled na Brno z výšky se vám naskytne z vyhlídky ve věži Petrova. Budete mít jako na dlani celé centrum a také široké okolí, například Pálavské kopce. Nahoru vede celkem 130 schodů a ještě před jejich zdoláním se můžete pokochat pohledem na krásnou kapli Zvěstování Páně a její renesanční oltář vyrobený z ebenového dřeva.

Zajímavostí je vyzvánění zvonů na Petrově, které každý den odbíjí poledne už v jedenáct hodin. To má základ v pověsti ze třicetileté války, kdy se Brno jako jediné město na Moravě dokázalo ubránit švédským vojskům. Po třech a půl měsících obléhání tehdy měl generál Torstenson prohlásit, že město dokáže dobýt než na Petrově odbijí poledne. Velitel obránců Louis Raduit de Souches tedy použil lsti a dal poledne zvonit o hodinu dříve. Švédům tak nezbylo než odtáhnout s nepořízenou.

Katedrálu obklopují barokní kanovnické domy sloužící pro potřeby biskupství. Jižní stranu návrší zdobí Denisovy sady a vyhlídkové terasy.

Každý zajímavý detail této katedrály stojí za prohlédnutí a jako celek vás opravdu uchvátí.

 

Autor: Martina Limbergová