ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Jakuba Brno

Město Brno má několik známých a významných sakrálních staveb, které jsou zařazeny na seznam národních kulturních památek. Jednou z nich je i kostel sv. Jakuba. Najdete ho na Jakubském náměstí v jádru Brna, kousek od centrálního Náměstí svobody.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jakubské nám. 11, Brno
GPS: 49.19665220, 16.60828830
Kostel sv. Jakuba Brno map

Kostel sv. Jakuba Brno - zajímavosti

Kostel pochází z počátku 13. století, postaven byl zřejmě mezi lety 1201-1222. V roce 1340 byla ve sklepě vedlejšího domu zřízena kostnice. V té době se totiž u kostela nacházel hřbitov a kvůli nedostatku místa se kosti po nějaké době přemisťovaly do kostnice. V druhé polovině 14. století vzniklo kolem kostela také ještě několik kaplí. Stavba samotného kostela byla průběžně rozšiřována, až získala konečnou pozdně gotickou trojlodní podobu. Období válek přečkal kostel od té doby vždy bez úhony, takže nebylo třeba jeho přestavby a tuto převážně gotickou tvář si zachoval dodnes. V 16. století jen ještě přibyla věž, která má renesanční kopuli.

Hřbitov kolem kostela byl zrušen roku 1784 a postupně tím zanikl i komplex kaplí. Několik náhrobních kamenů ze hřbitova bylo přemístěno do kostela, v současnosti se jich tu nachází šest. Nachází se tu také hrobka slavného obránce Brna Louise Raduita de Souchese, jenž velel vojsku bránícím město před útokem Švédů za třicetileté války.

Vnitřek kostela vás zaujme majestátním sloupovím, krásnými klenbami i výzdobou. Na stropě kostela se nachází řada erbů šlechtických rodů, cechovních znaků a několik monogramů.Na stavbě kostela se podílel stavitel A. Pilgram, který stojí i za portálem Staré radnice. A stejně jako tam stvořil legrační hříčku ve výzdobě v podobě šikmé věžičky, neodpustil si podobnou legrácku ani tady. Na jižním okně věže, od vchodu pravá strana, se drží malý mužíček, který na kolemjdoucí vystrkuje holou zadnici.

Hned vedle kostela se nachází vstup do kostnice, která je přístupná veřejnosti od roku 2012. O rozsahu kostnice neměl nikdo až donedávna ani ponětí. Ono se totiž postupem času zapomnělo i na její existenci. Při stavebních pracích však proběhl v roce 2001 i archeologický průzkum a k překvapení všech byla objevena druhá největší kostnice v Evropě. Počet pohřbených se odhaduje až na 50 000 lidí.

Kostel sv. Jakuba patří k těm nejhezčím a nejzajímavějším sakrálním památkám v Brně a určitě stojí za to si ho prohlédnout.

 

Autor: Martina Limbergová