ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Petra a Pavla Karlovy Vary

Velmi působivý a krásně zdobený pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla leží ve výstavní čtvrti Westend s vilovou zástavbou v Karlových Varech. Byl vystavěn v 19. století podle vzoru byzantsko-staroruského chrámu v Ostankinu poblíž hlavního města Ruska, Moskvy. Ke stavbě kostela značně přispěli ruští a srbští obyvatelé a lázeňská klientela v Karlových Varech, jejichž finanční příspěvky, darované v rámci veřejné sbírky, ke stavbě nejvíce pomohly.

Kostel sv. Petra a Pavla Karlovy Vary

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Krále Jiřího 1039/2b, Karlovy Vary
GPS: 50.22469610, 12.87490190
Kostel sv. Petra a Pavla Karlovy Vary map

Kostel sv. Petra a Pavla Karlovy Vary - zajímavosti

Jeho stavba probíhala mezi lety 1893 až 1898. Architektonické plány vypracoval Gustav Widemann a od lázeňského centra se ke kostelu dá nejblíže dostat cestou dlouhou přibližně 1 km kolem kostela sv. Lukáše a rybníčku Malé Versailles.

Pravoslavný chrám sv. Petra a Pavla je v interiéru bohatě zdobený a exteriér působí velmi okázale, tak, je to u kostelů pravoslavné církve zvykem. Vznikl patrně coby náhrada za pravoslavnou modlitebnu, nacházející se v Mariánskolázeňské ulici, která už svému účelu příliš nevyhovovala.

Chrám je vystavěný na půdorysu řeckého kříže a jeho dominantu tvoří celkem pět pozlacených kopulí. Zdi kostela dekoruje stejně okázalá sochařská a malířská výzdoba a uvnitř chrámu návštěvníky uchvátí majolikový dřevěný ikonostas, zdobený olejovými ikonami světců, jehož autorem je malíř Tjurin.

 

Autor: Andrea Štyndlová