ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě

Římskokatolický kostel svaté Kunhuty, stojící na Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě, určitě nepřehlédnete. Jeho vnější stěny jsou totiž zdobeny krásnou sgrafitovou výzdobou, která láká pozornost. Kostel tvoří dominantu náměstí a je chráněnou kulturní památkou České republiky.

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vratislavovo nám. 1340, Nové Město na Moravě
GPS: 49.56145690, 16.07434080
Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě map

Kostel sv. Kunhuty v Novém Městě na Moravě - zajímavosti

Kostel je také nejstarší architektonickou památkou města, jeho nejranější část, gotický presbytář, byl postaven ve 14. století. V dalším století k němu přibyla chrámová loď a v roce 1499 zvonice. Ta byla ale o necelých sto let později přestavěna na věž. Roku 1723 zasáhl město velký požár a ani kostel před ním nebyl ušetřen. Vše bylo ale brzy opraveno a ke kostelu byla navíc při těchto opravách přistavěna jižní sakristii, místnost sloužící přípravě kněžím na obřad a také k uchovávání kněžských rouch a dalších předmětů používaných u bohoslužeb. Dříve byla sakristie na severní straně, ta byla ale ve stejné době přestavěna na takzvanou Černou kapli. Na jejích stěnách byly při rekonstrukci v 90. letech 20. století odhaleny staré fresky, znázorňující cestu duše člověka.

Kolem kostela býval několik století hřbitov, zrušen a přestěhován byl však už v roce 1801. Pod kostelem se nachází krypta, kde byli pohřbeni někteří členové rodu Dubských z Třebomyslic a Kratzerů.

Výzdobu fasády kostela vytvořil novoměstský rodák, akademický malíř Karel Němec a to v letech 1928-1929. Sgrafita zabírají téměř celou plochu fasády (520m2) a znázorňují biblické postavy, příběhy z jejich životů a také osudy sv. Václava, jelikož se zrovna oslavovalo tisícileté výročí jeho úmrtí. Karel Němec vyzdobil o rok později i vnitřní prostory, za zmínku tu určitě stojí sgrafito České nebe na vítězném oblouku.

Zvonů nese kostel celkem pět, ale jenom jeden z nich je staršího data. Pochází z počátku 19. století  a přezdívá se mu sv. Vavřinec. Původní zvony se totiž nedochovaly, nedokázaly odolat různým pohromám a válkám, které zasáhly i kostel. Ty další, co tu dnes slouží, byly odlity v šedesátých letech minulého století a nesou také jména svatých – Petr, Pavel, Václav a Kunhuta. Právě Kunhuta je ze zvonů největší, váží 2200 kg.

K patronce kostela sv. Kunhutě přibyla v 18. století ještě spolu-patronka sv. Anna, jíž lidé děkovali za uchránění města před morovou epidemií. Také k tomu přispělo to, že při požáru byla jako zázrakem uchována její dřevořezba.

 

Autor: Martina Limbergová