ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Klementinum Praha

Pražské Klementinum je nejrozsáhlejší a nejstarší jezuitskou kolejí na území České republiky a v Evropě se pak řadí mezi největší stavební komplexy. Je součástí Královské cesty a najdeme ho poblíž Karlova mostu v Praze.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Mariánské nám. 5, Praha 1
GPS: 50.08702470, 14.41649720
Klementinum Praha map

Klementinum Praha - zajímavosti

Jezuitský řád, který měl v dobách ranného baroka velmi silné postavení, nechal tento komplex vystavět mezi lety 1653 - 1726, a to na ploše 2 ha. Klementinum mělo sloužit, jak už bylo řečeno, coby jezuitská kolej, takže se zde nacházely velké sály, učebny, knihovna, která v tehdejších letech patřila k největším v Praze a kromě toho se zde nacházela i jedna z nejvýznamnějších tiskáren. Klementinum samozřejmě zahrnovalo také hospodářské a ubytovací budovy. Součástí areálu jsou dva kostely - kostel sv. Klimenta a kostel sv. Salvátora, krom toho také Zrcadlová kaple a Vlašská kaple Nanebevzetí Panny Marie.

Mezi tvůrce Klementina se řadí významné osobnosti, jakými byl například František Maxmilián Kaňka, Francesco Carratti, Kylián Ignác Dienzenhofer, malíři Petr Brandl a Václav Vavřinec Reiner či sochař Matyáš Bernard Braun.

S komplexem Klementina je spojena řada významných událostí. Jednou z nich je přemístění knihovny Karlových kolejí roku 1620, při příležitosti povření jezuitů správou Karlovy univerzity. V roce 1751 zde bylo zřízeno Muzeum matematiky a roku 1722 zde byla založena astronomická observatoř. V roce 1752 se v Klementinu započalo s hydrometeorologickým měřením a pozorováním.

Poté, co byl v roce 1773 jezuitský řád zrušen, využíval budovy Klementina Arcibiskupský seminář. Za dob panování Marie Terezie byla klementinská knihovna prohlášena za Císařskou a královskou veřejnou a universitní bibliotéku. Počínaje rokem 1882 budovy Klementina využívala Filozofická a Teologická fakulta Karlo-Ferdinandovy univerzity.

V současnosti je Klementinum využíváno Národní knihovnou České republiky a astronomická věž už od roku 1775 slouží coby meteorologická observatoř.

 

Autor: Andrea Štyndlová