ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Františka z Assisi Praha

Na kostel svatého Františka z Assisi je krásný pohled z Astronomické věže Klementina, s nímž těsně sousedí. Vchod do tohoto kostela se nachází na Křižovnickém náměstí. Budova byla postavena na místě předešlého kostela svatého Ducha původem z třináctého století. Současný kostel však vznikl o několik století později, přesněji, v druhé půlce sedmnáctého století. Je dílem Gaudenzia a Domenica Canevallových, kteří jej postavili podle plánů Jeana Baptisty Matheye.

Kostel sv. Františka z Assisi Praha Kostel sv. Františka z Assisi Praha Kostel sv. Františka z Assisi Praha Kostel sv. Františka z Assisi Praha

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Křižovnické náměstí 3, Praha 1
GPS: 50.08644080, 14.41429920
Kostel sv. Františka z Assisi Praha map

Kostel sv. Františka z Assisi Praha - zajímavosti

Kostel je zajímavý proto, že jej vysvětil arcibiskup Jan Bedřich z Valdštejna. Mimo to je tu také zajímavá centrální a velmi dominantní (čtyřicet metrů vysoká) kupole se zcela jedinečnými unikátními prvky, které nalezneme v interiéru. Naprosto dech beroucí tu jsou fresky na stěnách i sochařská výzdoba. Velmi výrazně se tu objevuje slivenecký mramor. Mezi unikátní zdejší památky patří rovněž hlavní oltář J. K. Lišky (jde o jeho nejhodnotnější dílo) a hlavní stropní freska od V. V. Reinera. Zajímavé také je, že se pod kostelem nachází i rozsáhlé podzemní prostory. Pod hlavním kostelem je další kostel, který navazuje na středověký kostel a jsou zde i náhrobky.

Ke kostelu přiléhá klášter křižovníků s červenou hvězdou, který založila Anežka Přemyslovna. Poblíž kostela byl také pak vybudován klášter se špitálem. Tito řeholníci sídlili poblíž bývalého Juditina mostu, o který se měli starat a vybírat mýtné.

Téměř denně se tu konají varhanní koncerty, jelikož se uvnitř kostela nachází naprosto jedinečné barokní varhany z roku 1702. Do kostela může i veřejnost, a to obvykle každý den od 10 – 19 hodin (od dubna do listopadu). Bohoslužby se tu konají každý den od pondělí do pátku v sedm hodin ráno, a potom ještě i v neděli o deváté ráno.

 

Autor: Adriana Dosedělová