ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Ignáce Praha

Na rohu Ječné ulice a Karlova náměstí v Praze 2 najdeme raně barokní kostel sv. Ignáce, který je jednou z prvních pražských staveb tohoto uměleckého slohu a především také jeden z největších jezuitských komplexů na území Evropy. Jeho architekt Carlo Lurago se ve své práci údajně inspiroval hlavním římským jezuitským chrámem Il Gesú.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Karlovo nám. 550, Praha 2
GPS: 50.07533780, 14.42149190
Kostel sv. Ignáce Praha map

Kostel sv. Ignáce Praha - zajímavosti

Stavba kostela se datuje do první poloviny 17. století a po dokončení stavby byl kostel zasvěcen sv. Ignáci z Loyoly, zakladateli řádu jezuitů, pro něž je charakteristická až kasárenská přísnost, naprostá podřízenost a tvrdá kázeň. Kostel sv. Ignáce vznikl v místech, kde předtím stálo 23 domů, jenž byly kvůli stavbě kostela zbořeny.

V průčelí kostela, na jeho samotném vrchu, se skví socha sv. Ignáce se zajímavě provedenou svatozáří, která se vine podél celého světcova těla. V době, kdy byl kostel vystavěn, působila tato svatozář pobuřujícím dojmem, protože výsada svatozáře obklopující celé tělo příslušela pouze Kristovi. Výstřednost si však jezuité přece jenom uhájili, a to především díky svému silnému postavení.

Sochařská výzdoba interiéru kostela je dílem Matěje Václava Jäckela a malířská zase Jana Jiřího Heintsche.

V tympanonu kostela je umístěn nápis MAIORI DEI GLORIAE et SANCTI IGNAZII HONORI PIAETAS EREXIT, v němž velká písmena vyznačují chronogram s letopočtem 1671. Právě v tomto roce byla totiž na střechu kostela umístěna socha sv. Ignáce. Text samotný uctívá samotného sv. Ignáce.

 

Autor: Andrea Štyndlová