ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel sv. Martina ve zdi Praha

Kostel sv. Martina ve zdi, nacházející se na Starém Městě v Praze, stojí spíše ve stínu notoricky známých pražských památek, jakými je například Pražský hrad nebo Týnský chrám, nicméně jedná se o velmi významnou církevní památku, pocházející z roku 1178, kdy se začalo s její výstavbou.

Kostel sv. Martina ve zdi Praha Kostel sv. Martina ve zdi Praha Kostel sv. Martina ve zdi Praha Kostel sv. Martina ve zdi Praha Kostel sv. Martina ve zdi Praha Kostel sv. Martina ve zdi Praha

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Martinská 8, Praha 1
GPS: 50.08302470, 14.41983060
Kostel sv. Martina ve zdi Praha map

Kostel sv. Martina ve zdi Praha - zajímavosti

Název přímo vybízí k představám o jakémsi zazděném Martinovi, ale rozhodně tomu tak není. Název kostela se odvíjí od jeho polohy, těsně se dotýkající hradební zdi a městské brány, zvané brána sv. Martina.

Tento kostel je významným dokladem románské a gotické architektury. Dokázal se totiž zachovat v doslova neporušené podobě. Jeho výstavba probíhala mezi lety 1178 až 1187 a byla pro něj vybrána lokalita v osadě Újezd, jež se později rozdělila na Nové a Staré Město pražské. Stalo se tak během 13. století a dnes byste tento významný pražský kostel našli poblíž Národní třídy.

Jádro kostela je románské, přičemž během vlády Karla IV. byl goticky upraven a přestavěn. Ve druhé polovině 14. století jeho presbyterium dostalo žebrovou klenbu, která se u nás řadí k vůbec nejstarším žebrovým klenbám. Jejich konzoly jsou dekorovány hvězdami, růžemi a nejrůznějšími maskami.

Současná podoba kostela pochází z pozdně gotické přestavby dokončené v roce 1488. Později se však musela provést ještě přestavba horní věže, a to následkem požáru, který roku 1678 kostel stihl. V roce 1784 byl kostel sv. Martina ve zdi zrušen a sloužil coby skladiště, obchody a byty.

Poté, co skončila první světová válka, pronajala si kostel dlouhodobě Českobratrská církev evangelická.

V okolí kostela se dříve nacházel hřbitov, ve kterém byli pohřbeni i členové rodiny Brokofů, jejichž pamětní deska se zde dochovala společně s některými dalšími původními náhrobními kameny.

 

Autor: Andrea Štyndlová