ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kostel Narození sv. Jana Křtitele – Kladno Dubí

V katastru Kladenska bývala i obec Újezd, zmiňovaná již v roce 1374. Na objednávku kněze Jakuba zde byl postaven v roce 1385 kostel Narození sv. Jana Křtitele. Obec sice v polovině 15. století zanikla po vyplenění vojskem Jiřího z Poděbrad, ale kostelík tu stojí dodnes.

Kostel Narození sv. Jana Křtitele – Kladno Dubí Kostel Narození sv. Jana Křtitele – Kladno Dubí Kostel Narození sv. Jana Křtitele – Kladno Dubí Kostel Narození sv. Jana Křtitele – Kladno Dubí Kostel Narození sv. Jana Křtitele – Kladno Dubí Kostel Narození sv. Jana Křtitele – Kladno Dubí Kostel Narození sv. Jana Křtitele – Kladno Dubí

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Dubí, Kladno
GPS: 50.15756500, 14.14824030
Kostel Narození sv. Jana Křtitele – Kladno Dubí map

Kostel Narození sv. Jana Křtitele – Kladno Dubí - zajímavosti

Přístup k němu je z kladenské části Dubí. V místech, kde stojí čistička odpadních vod, je po pravé straně ve směru od Kladna odbočka, vedoucí do lesa, zvaného Dubina. Na začátku cesty je pomník obětem 1. světové války a za ním nový hřbitov. Vydejte se po levé straně úzkou, poměrně strmou lesní cestou, a ta vás dovede po asi 600 metrech přímo ke kostelíku, obklopenému starým hřbitovem.

Stojí na vyvýšeném prostranství, ukryt mezi duby a doubky, sevřený dvěma cestami. Celé místo vás svou atmosférou jistě osloví. Váže se k němu smutný příběh z druhé světové války. V době, kdy Američané podnikali nálety a bombardovali strategická místa naší země, shodili nešťastnou náhodou své bomby do dubského lesa nedaleko kostela. Tam se před leteckým útokem ukrývali dělníci z hutí. Nepřežilo jich 38.

Lépe dopadl kníže, lovící v dávných dobách ve zdejších lesích. Zaujat pronásledováním laně padl do léčky loupežníků, ze které unikl, ukryl se v dutině mohutného dubu a tam ho našla jeho družina. Nechal tedy z vděčnosti za vyslyšení svých modliteb vystavět na místě svého úkrytu kostel. Tolik praví pověst, která stejně jako na mnoha jiných podobných místech, romantizuje vznik kaplí či kostelů a klášterů.

Bez zajímavosti není ani starý hřbitov, respektive jeho náhrobky. Data narození a úmrtí vás přenesou do předminulého století a možná pietně postojíte například u starého zlaceného náhrobku upozaděného novějším pomníkem.

Ke kostelíku u Svatého Jána, jak říkají místní, se dostanete i na kole po kladenské cyklostezce 017.

 

Autor: Ivana Dondová