ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Katedrála sv. Bartoloměje Kolín

Katedrála sv. Bartoloměje v Kolíně byla založena v druhé polovině 13. století, a je tak téměř stejně stará jako město samotné, založené Přemyslem Otakarem II. V roce 1261. Kostel je národní kulturní památkou.

Katedrála sv. Bartoloměje Kolín Katedrála sv. Bartoloměje Kolín Katedrála sv. Bartoloměje Kolín Katedrála sv. Bartoloměje Kolín Katedrála sv. Bartoloměje Kolín Katedrála sv. Bartoloměje Kolín Katedrála sv. Bartoloměje Kolín Katedrála sv. Bartoloměje Kolín

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Brandlova, Kolín
GPS: 50.02694420, 15.20138890
Katedrála sv. Bartoloměje Kolín map

Katedrála sv. Bartoloměje Kolín - zajímavosti

Tato významná sakrální stavba nejen na území Kolína, ale také celé České republiky, byla vystavěna v duchu rané gotiky, přičemž z tohoto období se zachovalo trojlodní tělo katedrály a dvojice věží v západním průčelí. Za vlády Karla IV. prodělo město Kolín požár, během kterého byl poškozen také kostel, který následně prošel přestavbou. Petr Parléř tehdy v letech 1360 - 1379 vybudoval nový gotický chór, byla rozšířena okna v trojlodí a proběhla také přístavba kaple Panny Marie.

Ke konci 15. století byly západní věže opatřeny věžemi ve tvaru jehlanu a nárožní věžičky. Roku 1643 kostel rabovala švédská vojska a značně jej poškodila. Další pohroma měla podobu požáru, který kostel poškodil roku 1976. Generální rekonstrukce pak proběhla v polovině 19. století, jenomže záhy, roku 1869, přišel další ničivý požár. Další rekonstrukce je vedena Josefem Mockerem, který nejdříve přestavil severní věž a zvonici, poté rekonstruuje i Parléřovu práci - chór, kde řadu architektonických prvků buď doplnil a nebo zcela vyměnil. Zastřešení katedrály také pochází z 19. století. Poslední rekonstrukcí prošel chrám v roce 1963 po poškození bombardováním ke konci 2. světové války.

Uvnitř katedrály návštěvníky zaujme především čtrnáct zastavení křížové cesty , které z dubového dřeva vyřezal František Bílek mezi lety 1910 - 1913. Umělecky velmi cenný je také obraz od Petra Brandla, znázorňující Umučení sv. Bartoloměje a za zmínku stojí také krypta pod kněžištěm, kde jsou v malovaných rakvích uloženy ostatky významných měšťanů.

 

Autor: Andrea Štyndlová