ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bazilika Svatý Hostýn

Přestože je dnes Česká republika zemí, kde převládají nevěřící lidé, nachází se na našem území velké množství církevních památek a řada z nich je důležitými poutními místy. Nejvýznamnějším mariánským poutním místem na Moravě je bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně. O post nejvýznamnějšího poutního místa v celé republice soupeří jen s jedinou stavbou a to stejnojmennou bazilikou na Svaté Hoře, která je sice starší, ale zato méně navštěvovaná. Bazilika na Svatém Hostýně je mimo jiné také jednou z nejvýše položených sakrálních staveb, tyčí se na západním vrcholu hory Hostýn ve výšce 718 metrů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Svatý Hostýn 115, Chvalčov
GPS: 49.37685560, 17.70036390
Bazilika Svatý Hostýn map

Bazilika Svatý Hostýn - zajímavosti

Na místě, kde stojí bazilika, se nacházely různě přestavované kaple již od 13. století. Legenda o vzniku poutního místa vypráví o zázraku, kterým ve 40. letech 13. století zachránila Panna Marie mnoho zdejších lidí. Tehdy do oblasti vpadli Tataři a lidé hledali spásu právě na vrchu Hostýně. Vroucně se přitom modlili a Panna Marie je vyslyšela, když bleskem zapálila a zničila tatarské ležení.

Stavba baziliky Nanebevzetí Panny Marie byla zahájena v roce 1721 a k jejímu vysvěcení došlo v roce 1748. Plány na její výstavbu vypracoval architekt Ignác Josef Cyrani a to jako centrální stavbu obklopenou ambitem s kaplemi. Západní průčelí ohraničují dvě hranolovité věže postavené nakoso k tělu kostela. Dříve je zakončovaly barokní báně, dnes jsou na jejich vršcích umístěny čtyřboké jehlany. Střední část tohoto průčelí tvoří mozaika Panny Marie o ploše 26 m2, která je složena ze speciálních sklíček dovezených z Itálie v počtu ohromných 260 tisíc kousků. Tuto Hostýnskou Madonu vytvořil v roce 1912 Viktor Foerstr.

Vrch Hostýn a na něm stojící bazilika Nanebevzetí Panny Marie je výraznou dominantou jinak rovinaté oblasti Hané. Kromě kostela tu stojí i budovy sloužící jako ubytování pro poutníky, nachází se tu známá křížová cesta Dušana Jurkoviče, ale také rozhledna, jež nabízí úžasný výhled do širokého okolí.

 

Autor: Martina Limbergová