ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Týn nad Vltavou – Temelín – Dřítěn – Plástovice – Hluboká nad Vltavou – České Budějovice – Zpět vlak

Trasa vhodná jako celodenní výlet, situovaná do prostředí spodního toku řeky Vltavy. Většina cesty se bude odehrávat po klidných cyklostezkách.

Týn nad Vltavou – Temelín – Dřítěn – Plástovice – Hluboká nad Vltavou – České Budějovice – Zpět vlak

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecké nádvoří 782, Týn nad Vltavou
GPS: 49.22625080, 14.42250060
Týn nad Vltavou – Temelín – Dřítěn – Plástovice – Hluboká nad Vltavou – České Budějovice – Zpět vlak map

Týn nad Vltavou – Temelín – Dřítěn – Plástovice – Hluboká nad Vltavou – České Budějovice – Zpět vlak - zajímavosti

Vyjeďte ze spodního okraje Týna po cyklotrase č.1078 (Vltavská). První na řadě je vesince Bohunice. V obci si dejte pozor na křížení cyklotras, pokračujte odbočením doprava po stále stejné trase. Po ní pokračujte přes pole až ke křižovatce s hlavní silnicí, křižovatku projeďte rovně, přepojíte se tak na cyklistickou trasu s číslem 1095. Na dohled přes sebou máte areál jaderné elektrárny Temelín se čtyřmi ohromnými chladícími věžemi.

U elektrárny stojí také historický objekt zámku s parkem. Uvnitř je zřízeno informační centrum pro návštěvníky tohoto díla. Odtud chvíli pojedete po široké silnici, ale po pár metrech se cyklotrasa stočí zpět do polí. Na následujícím souběhu cest je třeba odbočit doprava na cyklotrasu č.1102, a poté pokračujte obcí Kočín do vesnice Dříteň. Popisované úseky vám utečou opravdu rychle, neboť cesty nevedou žádným stoupáním. Na následující zastávce ve vesnici Nákří již spatříte typickou jihočeskou krajinu s mnoha vodními plochami a rybníky. V Nákří však zahněte doleva na Olešník(trasa č.1091). Trasu změníte i zde, zahněte doleva a pokračujte po čísle 1078. V obcích kterými projíždíte můžete uvidět drobné církevní památky a venkovskou architekturu tradiční pro tento kraj.

Další na vaší cestě bude vesnička Záhájí. Za jejím okrajem na chvíli vjedete do lesa a vynoříte se z něj u vesnička Munice. Odtud už je to blízko do Hluboké nad Vltavou. S pomocí cykloturistického značení a červené pásové značky přijedete až k místním zámku s rozlehlým zámeckým parkem. Pro milovníky zvířat je kousek od zámku k dispozici zoologická zahrada, pro sportovce potom golfové hřiště. Pokud se zdržíte, můžete zde výlet ukončit a využít železniční stanice na jihovýchodě města.

Vy ostatní pokračujte po cyklotrase s názvem Greenway (č.12) na nedaleké České Budějovice. V průběhu cesty projedete obcí Bavorovice. Zajímavostí je soubor několika vodních ploch propojených hrázemi – s názvem Vrbenské rybníky. K nim se dostanete po trase č.1109. Je zde vytvořená speciální naučná stezka, která vás oblastí provede.

Železniční stanici hledejte na východní straně města, ve směru hlavních silnic Rudolfovská a Nádražní.

 

Autor: Martina Zapletalová