ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Veselí nad Lužnicí – Ponědrážka – Dynín – Kolný – Hluboká nad Vltavou – Zpět vlak

Výlet krajinou rybníků, vodních ploch a bažin ztížený několika stoupáními a relativně velkou vzdáleností.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Foglarovo nábř. 440, Veselí nad Lužnicí
GPS: 49.18895420, 14.70202580
Veselí nad Lužnicí – Ponědrážka – Dynín – Kolný – Hluboká nad Vltavou – Zpět vlak map

Veselí nad Lužnicí – Ponědrážka – Dynín – Kolný – Hluboká nad Vltavou – Zpět vlak - zajímavosti

Na výlet se vydejte z jihu města po ulici Hamerská. U železničního přejezdu uhněte na pravou větev silnice vedoucí souběžně s kolejemi. Tato cyklistická trasa je označena číslem 1134. Po pár metrech vás přivede ke břehům Veselské pískovny, která je vedena také jako naučná stezka. V průběhu cesty se od hladiny vzdálíte a přijedete do vesnice Vlkov. Na jejím východním okraji je další velký rybník – což vám může pomoci při orientaci.

Ostatně u další zastávky na této cyklotrase, Podnědrážky, tomu nebude jinak. Leží totiž mezi plochou rybníka Podnědrážkovského a rybníka Švarcenberk. Změnu krajiny přinese až nedaleká lesní oblast Bošilecké polesí. Dlouho se však ve stínu stromů neudržíte, neboť následuje obec Bošilec na hrázi u stejnojmeného rybníka. Cestu prázdnou a ničím nerušenou krajinou přinese až úsek vedoucí přes Dynín a Mazelov. V obou jmenovaných obcích můžete zahlédnout typické prvky jihočeské architektury. Cesta vede po rovině a ubíhá velmi svižně.

V následující zastávce, Ševetíně se připojíte na trasu č. 1058, po níž budete pokračovat stejně pohodovým tempem i přes vesnice Vitín a Chotýčany. Pokud již nemáte sil, můžete zde rovněž využít vlakových zastávek. Následující kilometry totiž budou patřit spíše mírnému stoupání a následným sjezdům. To můžete vyčíst už z kopcovitého okolí obce. Silnice je také více frekventovaná a vede krajinou lesů. Trasa č.1058 vás však dovede přes dvě křižovatky a tyto záludnosti až do cíle – Hluboké nad Vltavou. Poslední úsek vedoucí zhruba tři kilometry by vám měl zabrat slabou půlhodinku cesty.

V cíli výletu hledejte kromě železniční stanice také známý Zámek Hluboká nad Vltavou se zámeckým parkem, nebo menší Zoologickou zahradu.

 

Autor: Martina Zapletalová