ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Žďár nad Sázavou – Vodní nádrž Velké Dářko – Ždár nad Sázavou

Výlet zaměřený na osvěžující vodní plochy, v dosahu trasy je dostatek atrakcí pro vyžití celé rodiny. Nenáročný a příjemný výlet na rozhraní Čech a Moravy.

Žďár nad Sázavou

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Dolní 183/30, Žďár nad Sázavou
GPS: 49.56592080, 15.93774330
Žďár nad Sázavou – Vodní nádrž Velké Dářko – Ždár nad Sázavou map

Žďár nad Sázavou – Vodní nádrž Velké Dářko – Ždár nad Sázavou - zajímavosti

Nejprve si prohlédněte samotné centrum Žďáru nad Sázavou. Začněte na ulici s názvem Santiniho, v její dolní části je krásný kamenný barokní most, kousek od něj je areál místního zámku s bývalým klášterem a dvěma muzei (Muzeum klavíru a Muzeum knihy). Můžete si také povšimnout několika vodních ploch přímo ve městě. Konkrétně tedy rybníka Konvenského a Bránského kolem kterých těsně projedete.

U severního výjezdu z města je rovněž další nádrž – v.n. Pilská. Na jejím břehu je mimo jiné také autokempink s možností ubytování v karavanu, stanu nebo chatce. K jejímu okraji pokračujte po Santiniho ulici, na ní se u nádrže přidá cyklotrasa č. 5061, po které pojedete až do vesnice Polnička. Tento přejezd vede převážně po vrstevnici, tudíž vás zde prudké stoupání nepřekvapí. Můžete zvolit také alternativní cestu – ještě více profilově vyrovnanější a to po břehu nádrže.

V obci Polnička se nachází malý areál se soukromou železnicí pro děti, motokárami, malou vodní atrakcí, krátkou lanovkou a expozicí domácích zvířat. K dispozici je samozřejmě i restaurace s občerstvením. Do cíle vaší cesty je to odtud necelých pět kilometrů. Držte se červeného značení, u konce Polničky se cesta začíná mírně zvedat, ale není to nic prudkého. Po pár set metrech vjedete do lesa a na levé straně cesty se objeví Kamenný rybník. Kolem cesty je také mnoho bažin a rašelišť. To u Kamenného rybníka je dokonce přírodní památkou. Dále na cestě můžete spatřit menší Železný rybník a dále velký Nový rybník, dokonce s rybářskou baštou a posezením. Cesta vás povede po břehu nad chatovou oblastí.

K cíli cesty je to již kousek. Červená značka vede přímo na hráz nádrže, takže budete mít pěkný přehled. Velké Dářko není přehrada, nýbrž rybník, který dříve sloužil zejména jako zásobárna vody pro pohon průmyslových zařízení na toku Sázavy. Dnes je využíván jako rekreační oblast, s možností koupání, jízdy na lodičkách nebo rybaření.

Pro návrat zpět využijte stejnou trasu, jedná se o nejkratší a nejpohodlnější cestu.

 

Autor: Martina Zapletalová