ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Opava - Zlatníky - Nový Dvůr - Opava

výlet zahájíte ve městě Opava,  v její městské části nazvané "Jaktař". Jedná se o lehčí trasu plnou zastávek – vhodné jako celodenní výlet pro rodinu s dětmi.
Vyjíždíte po cyklostrase nazvané Radegast – Opava. V okolí cesty si můžete všimnout linie objektů lehkého opevnění,  které mělo chránit naši republiku v době II. Světové války před útoky ze strany nacistického Německa. Jak je již ale známo,  osud objektů byl jiný. Bez boje byly postoupeny německému vojsku.

Opava

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecký okruh 461/6, Opava
GPS: 49.93855250, 17.90908640
Opava - Zlatníky - Nový Dvůr - Opava map

Opava - Zlatníky - Nový Dvůr - Opava - zajímavosti

Po nedlouhé cestě přijíždíte do obce Zlatníky,  téměř přímo spojenou s obcí Stěbořice. Mezi obcemi leží docela velký a pěkný rybník,  a také údajné Slovanské pohřebiště. To je však v lese – a je veřejnosti těžko přístupné. Rybník můžete objet po cyklostezce,  případně kratší cestou - vesnicí.
Další významnou památkou ve Stěbořicích je místní zámek. Momentálně taktéž není přístupný veřejnosti.

Po nepříliš náročné a dlouhé cestě se dostanete do obce Nový Dvůr. Zde je příjemné navštívit místní poměrně rozhlehlé arboretum,  jehož součástí je i malý zámeček. Arboretum se specializuje na dendrologii – tedy na pěstování stromů z různých světadílů.

Z tohoto cíle se vydáme na zpáteční cestu. Aby jste použili jinou,  neokoukanou cestu vyjedťte po cyklotrase č. 6166. Zanedlouho je vhodnější použít žluté pásové značení – zkrátí  to výrazně vaši cestu. Poté se držte směru na obec Březová. Cesta vede poli,  po velmi mírně zvlněném povrchu.
Za obcí Březová pokračujte po cyklotrase č. 6146 směrem na obec Milostovice. Trasa vede přímo v linii opevnění,  zde je možno vidět i pěchotní sruby. Zájemci o danou problematiku se můžou zastavit,  pro laika je však složité objekty dohledat,  neboť jsou dále od cesty – nejbližším objektem je nejspíše pěchotní srub –" u Trigonometru". Z Milostovic je již velmi malý kousek do našeho východiska – města Opavy.

 

Autor: Martina Zapletalová