ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Králíky - klášter Hedeč - Rozhledna Val - Polesí Jeřáb - Kostel svaté Trojice - Severomoravská chata – Králíky

Velmi rozmanitá trasa vás zavádí na Kralicko, navštívíte tu různé zajímavé místa a památky všech možných kategorií. Trasa je vhodná pro rekreační jezdce, jako celodenní výlet.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Moravská 999, Králíky
GPS: 50.08125860, 16.76181920
Králíky - klášter Hedeč - Rozhledna Val - Polesí Jeřáb - Kostel svaté Trojice - Severomoravská chata – Králíky map

Králíky - klášter Hedeč - Rozhledna Val - Polesí Jeřáb - Kostel svaté Trojice - Severomoravská chata – Králíky - zajímavosti

Z města Králíky vyjedete po žluté značce po silnici lemované alejí vstříc prvnímu zastavení – klášteru Hora Matky Boží. Je zde celý velký areál i s křížovou cestou. Už z tohoto místa je pěkný rozhled. Vy se však vydáte od kláštera po cyklotrase č. 4077  k rozhledně Val,  kterou mohou náročnější turisté využít k podrobnějšímu a širšímu rozhlédnutí po krajině.

Od tohoto místa pokračujte po stejné cyklostezce a cestou zvlněným terénem se zvolna přesuňte do lesa. Lesní úsek cesty vede mírným stoupáním,  převážně ale po vrstevnicích,  takže stoupání není opravdu náročné. Trochu složitější to bude až od souběhu trasy s cyklotrasou č. 4071,  po níž vyjedete dvě serpentiny. Na těchto serpentinách je však asfaltový koberec,  tudíž se vám pojede o něco lépe. Na vrcholu stoupání se nachází lesní kostelík Sv. Trojice a lesácká chata Wolfka. Kostelík sv. Trojice je využíván při poutích jako modlitebna. V létě se do něj dá nahlédnout přes mříže ve dveřích.

Pokračujte v cestě po modré značce,  ta vás nejdříve zavede k pramenu slabě radioaktivní léčivé vody nazvané Rudolfův pramen. Odtud značení vede přes mírný vrcholek a les až na Severomoravskou chatu. Zde se můžete občerstvit v restauraci a zorientovat pomocí velké turistické mapy,  případně se rozhlédnout po hřebenech Hanušovické vrchoviny. Chata funguje celoročně,  čemuž napovídá i lyžařský vlek na louce pod chatou.

Zpět do Králík se vydáte sjezdem z kopce po cyklostezce č. 4071 přes několik serpentin a obec Vysoký potok. Na rozcestí „Malá Morava přejezd“ odbočte po cyklostezce č.51 na obce Horní Hedeč,  Červený Potok a poté Králíky. Cesta vede mírným stoupáním,  krajinou plnou bunkrů z 2.světové války.

 

Autor: Martina Zapletalová