ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Sněžka

Nadmořská výška 1 602 m dělá ze Sněžky nejvyšší horu Krkonoš a zároveň celé České republiky. Kromě toho je Sněžka také jedním z nejvyhledávanějších vrcholů v naší zemi a skvělým rozhledovým bodem, skýtajícím kouzelné panoramatické výhledy.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Sněžka, Pec pod Sněžkou
GPS: 50.73579560, 15.73983640
Sněžka map

Sněžka - zajímavosti

V oblasti Krkonoš Sněžka leží při jejich východní straně na Hraničním hřebenu, poblíž česko - polské státní hranice, která tímto vrcholem prochází. Srázy vrcholu spadají u polské strany do údolí Lomničky a na opačné, jižní straně, pak do Obřího dolu. Na západě se svahy sbíhají do Úpské rašeliny a na východě do Obřího hřbetu.

Celková rozloha skalnatého vrcholu je 30 akrů a průměrné teploty se zde pohybují kolem 0,2 °C. Do roku 1456 je datován první výstup na Sněžku, který byl kdy zaznamenán. Podnikl ho Georgius Agricola, který vrcholek pojmenoval názvem Riesenberg, z kteréhožto tvaru se později, roku 1871, vyvinul tvar v množném čísle, tedy Riesengebirge neboli Obří hory. Sněhem pokrytý vrcholek pak v 19. století tomuto místu nadobro vtiskl název Sněžka.

V současné době se na vrcholu Sněžky nachází hned několik staveb. Nejstarší z nich je kaple sv. Vavřince ze 17. století o celkové výšce 14 m. Dále je zde Polská bouda s meteorologickou stanicí, kamenný obelisk  a Česká poštovna, která se pyšní titulem nejvýše položené poštovny v naší republice. Coby zajímavost odtud můžete poslat třeba pohled a nechat ho označit razítkem s nápisem "Poštovna na Sněžce".

Sněžka je protkána celou řadou běžeckých, cyklistických a turisticky značených tras, přičemž coby nejvyužívanější výchozí bod je Pec pod Sněžkou, odkud na vrchol Sněžky vede také lanovka. Výšlap na Sněžku je také možné začít například ze Špindlerova Mlýna či Luční boudy.

 

Autor: Andrea Štyndlová