ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vysoké kolo - Krkonoše

Čtvrtým nejvyšším vrcholem Krkonoš je Vysoké kolo s nadmořskou výškou 1509 metrů. Jedná se také o největší suťová pole v celých Krkonoších a samotný vrcholek je tvořen kamenným mořem a samostatnými skalkami, jen střídmě porostlými trávou. Tato kupovitá hora leží v oblasti česko-polských státních hranic a je přístupná pouze z polské strany.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vysoké kolo, Špindlerův Mlýn
GPS: 50.77697890, 15.56780810
Vysoké kolo - Krkonoše map

Vysoké kolo - Krkonoše - zajímavosti

Roku 1888 byla na vrcholku hory postavena kamenná mohyla, upomínající na pruského císaře Viléma. Ve směru od Krkonošské hřebenovky vede na vrchol pouze stará kamenná žulová cesta, která se ovšem nachází na území Krkonošského národního parku, takže není nijak turisticky značená a veřejnosti je nepřístupná. Na polské straně vede přes severní hřeben na horu Cesta přátelství. Od Horních Míseček je Velké kolo vzdálené asi 5 km a od polských Piechowic asi 8 km.

Své pojmenování si hora vysloužila pravděpodobně díky oválnému tvaru a ploché vrcholové partii. Hora jako celek má ale z různých světových stran odlišné tvary, přičemž specifickou kamennou kupu připomíná nejvíce z východního pohledu.

Ze zmíněné Cesty přátelství je možné vychutnat si pohled do Sněžných jam, spadajících téměř vertikálně do víc jak 200 m hlubokého srázu. V rámci Krkonoš se jedná o jeden z nejvýznamnějších ledovcových kotlů a vytvářejí se zde ostré prohlubně do svahu přiléhajícího k Vysokému kolu. Rozpukaná žula zde na řadě míst vytváří četné pukliny, které se plní vodou a ta se pak za nízkých teplot mění v led a tříští se. Horninové výchozy se pak postupně rozpadají a skalní stěny jsou následkem toho na řadě míst rozděleny do nejrůznějších výstupků, věží, žlabů a hřebíků.

 

Autor: Andrea Štyndlová