ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Smrk - Jizerské hory

Vrchol s názvem Smrk lze v České republice najít hned v několika pohořích, nicméně my právě hovoříme o Smrku v Jizerských horách, v rámci kterých je se svou nadmořskou výškou 1 124 m nejvyšším bodem. V současné době je místo křižováno pěším hraničním přechodem do Polska, kde zdejší vrchol, nazvaný Wysoka kopa měří ještě o 3 metry více než Smrk. Pohraniční přechod je zde otevřen od roku 1997 a slouží výhradně pěším a cyklistům.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Smrk, Lázně Libverda
GPS: 50.88901580, 15.27313390
Smrk - Jizerské hory map

Smrk - Jizerské hory - zajímavosti

Název tomuto vrcholu vtiskl obří smrk, který na tomto místě stával, ale v roce 1790 byl po ničivé bouři skácen. Byl tehdy jakýmsi přírodním mezníkem tří panství - Čech, Horní Lužice a Dolního Slezska.

Samotný vršek Smrku nemá typický charakter skaliska, ale spíše rovinky, kde je také umístěn triangulační bod. Od roku 1892 na tomto místě stála dřevěná věž s vyhlídkou o celkové výšce 25 m, kterou roku 2003 nahradila nová rozhledna, vyrobená z kovu, vysoká 23 m. Po zdolání 96 schodů se jejím návštěvníkům naskytne kouzelný výhled na českou, polskou a německou stranu.

K vrcholu Jizerských hor lze vystoupat několikero způsoby. Zajímavá je trasa se strmějším výstupem, nazvaná "Nebeský žebřík", vedoucí z jihu podél hranic. Opačná, severní trasa, se také táhne podél česko-polských hranic a lze po ní dojít do Nového Města pod Smrkem. Směrem ze západu se na Smrk dostanete Věžní stezkou.

Poblíž Smrku je dnes možné najít rašeliniště, kde rostou vzácné druhy rostlin, a kde se také ukrývá pramen řeky Jizery.

 

Autor: Andrea Štyndlová