ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kotel - Krkonoše

Údajně jedna z nekrásnějších hor našeho nejvyššího pohoří, Krkonoš, má nadmořskou výšku 1435 m a nachází se v jejich západní oblasti, v okrese Semily. Nese název Kotel, německy Kesselkoppe, a v minulosti bylo možné se dokonce setkat s výrazy jako Krkonoš či Kokrháč.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Kotel, Vítkovice
GPS: 50.75252000, 15.52950000
Kotel - Krkonoše map

Kotel - Krkonoše - zajímavosti

Od známého lyžařského střediska Rokytnice nad Jizerou je Kotel vzdálen jen asi 5 km a právě odtud je také nejlépe přístupný. Lanovka odtud jezdí až k vrcholu Lysé hory, která se nachází v blízkém okolí Kotle. Z tohoto místa pak vede značená trasa přes úbočí Kotle, jelikož vrcholek sám o sobě není veřejnosti přístupný, protože se nachází v první zóně Krkonošského národního parku. Přímo na vrchol nevede žádná z turistických tras, nicméně je možné se na Kotel dostat ve směru od Zlatého návrší, kde se nachází další zajímavá místa, jako například Labská bouda nebo pramen řeky Labe.

Svahy Kotle jsou posety prvorepublikovými bunkry, které byly součástí hraničního opevnění. Veřejnosti jsou ve většině případů přístupné. Na jihovýchodě svahy Kotle prudce spadají do Velké a Malé Kotelní jámy, tedy ledovcových karů. Při severním svahu tohoto vrcholu je možné navštívit Růženčinu zahrádku, kamenný val, jehož původ nebyl dosud zcela objasněn.

 

Autor: Andrea Štyndlová