ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hluboká nad Vltavou (zámek)

Zasněte se a nechte se unášet na vlnách pohádkového zámku Hluboká. Jeho bílá silueta již z dálky láká nejen milovníky historie, ale také romantiky ze všech koutů země. Podle jedné pověsti dostal zámek svůj název podle hluboké studně, která stála nedaleko původního hradu Froburg, druhá pověst říká, že to bylo kvůli hlubokým lesům obklopujícím hrad. Ať je to jak chce, každý, kdo Hlubokou navštíví, hluboce ji propadne.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Bezručova, Hluboká nad Vltavou
GPS: 49.05120000, 14.44128110
Hluboká nad Vltavou (zámek) map

Hluboká nad Vltavou (zámek) - zajímavosti

Zámek Hluboká založil Přemysl Otakar II. v polovině 13. století. Vystřídal mnoho majitelů, ale do jeho historie se zapsaly především dva rody. Prvním byla větev Vítkovců, ze které pocházel Záviš z Falkštejna. Vítkovci a Přemysl Otakar II. byly nepřátelé řadu let a o to větší šok zažili příbuzní, když zjistili, že se Záviš z Falkštejna po Přemyslově smrti sblížil s vdovou Kunhutou. Společně začali vychovávat Kunhutina syna, budoucího krále Václava. Ten jej považoval za svého druhého otce, avšak poté, co se Záviš po Kunhutině smrti znovu oženil se sestrou uherského krále Alžbětou a vzdálil se z Čech, nechal se král Václav strhnout Závišovými odpůrci na jejich stranu. Vylákal Záviše pod záminkou do Prahy a nechal ho uvěznit. Následně putoval spoutaný Záviš ke všem hradům patřícím Vítkovcům a pod pohrůžkou jeho popravy se měly všechny hrady vzdát. Komplikace nastaly až u Hluboké, kterou v té době vlastnil Závišův mladší bratr Vítek. Ten výhružkám neuvěřil a Hlubokou nevydal. Záviš byl sťat na louce před Hlubokou. Tragický konec Záviše inspiroval mnoho českých spisovatelů, např. Adolfa Hejduka či Jiřího Mařánka.

Druhým rodem, který se výrazně zapsal do dějin Hluboké byli Schwarzerbergové, kteří zámek koupili v 17. století. Uskutečnili dvě významné přestavby. První proběhla na počátku 18. století, kdy zámek získal barokní podobu. O století později se ale nechal kníže Jan Adolf II. a jeho manželka Eleonora inspirovat Windsorským zámkem a rozhodli se pro druhou přestavbu, díky níž získala Hluboká romantickou podobu tudorovské gotiky.

Historie zámku skýtá mnohé tragické i romantické příběhy, třeba o smrti Adama Františka, který byl zastřelen při lovu svým sokem císařem Karlem IV. Důvodem byla Františkova žena, Eleonora Amalie Lobkowitczová.

Pokud chcete vědět více, rozhodně navštivte zámek Hluboká. Dýchne na Vás historie.

 

Autor: Marie Bukovinská