ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Dačice (zámek)

V jižních Čechách v okrese Jindřichův Hradec, v obci Dačice, najdeme klasicistní zámek. Ve městě můžete však navštívit zámky dva, Starý a Nový a oba se pojí se šlechtickým rodem Krajířů z Krajku, který vlastnil Dačice v 16. století. Šlechtici z tohoto rodu zde nejdřív nechali vystavět Starý zámek, renesanční, dokončený roku 1579. My se ovšem zaměříme na Nový zámek, který byl ve svých počátcích také renesanční.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Havlíčkovo náměstí 85, Dačice
GPS: 49.07939970, 15.43149640
Dačice (zámek) map

Dačice (zámek) - zajímavosti

První zmínka o Novém zámku v Dačicích je spojena s rokem 1591, kdy je v pozemkových knihách uveden jako novostavba. Pro své větší pohodlí si ho zde nechal vystavět Oldřich Krajíř a jeho stavitelem se stal Ital Francesco Garof de Bissone. Najdeme ho na dnešním Havlíčkově náměstí, pro které je zámek bezesporu hlavní dominantou.

Roku 1728 dačické panství koupil Heinrich Karl hrabě z Osteinu a zámek nechal nově vybavit a především přestavět v duchu baroka. V roce 1713 byly do upravené zámecké věže vsazeny hodiny a k zámku byla přistavěna nová kuchyně.

Empírovou úpravu zámeckého průčelí započal Karl Anton Maximilian z Dalbergu, jehož rod zámek zdědil roku 1809. Průčelí po úpravách dominuje středový rizalit se dvěma pilastry a trojúhelníkový štít. Později, ve 30. letech 19. století, prošly empírovou úpravou také interiéry dačického zámku, a to pod vedením architekta Karla Schlepse. Velmi vydařenou práci a ukázku empírové architektury je schodiště. V době, kdy se na zámku vyměňovala okna, byly odhaleny původní renesanční arkády, jejichž oblouky byly zaskleny. Novobarokní kaple, která během těchto úprav vznikla nad průjezdem, je dílem architekta Hanse Prutschera, který navrhnul také secesní knihovnu.

Dalšími majiteli dačického zámku se stali šlechtici z rodu Salm-Salm, nicméně v roce 1945 jim byl tento majetek zabaven státem. V současné době zámek v Dačicích spravuje Národní památkový ústav.

 

Autor: Andrea Štyndlová