ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Blansko (zámek)

Blansko je město ležící v údolí řeky Svratky, asi dvacet kilometrů severně od Brna. Kousek od jeho hlavního náměstí se nachází zámek, který bude příjemným zpestřením výletu do Moravského kraje. Při příchodu k němu tomu sice nic moc nenasvědčuje, ale nebojte, určitě se vám bude líbit.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámek 1/1, Blansko
GPS: 49.36379750, 16.64597970
Blansko (zámek) map

Blansko (zámek) - zajímavosti

Renesanční zámek v Blansku byl vystavěn v 16. století na místě dřívější gotické tvrze, pocházející pravděpodobně ze 13. století. Postavit ho nechal rod Žalkovských ze Žalkovic, kterým od roku 1573 Blansko náleželo. Během třicetileté války zámek často střídal majitele a neblaze se to na něm podepisovalo. V letech 1643-1645 byl za majitelů Lvů z Rožmitálu dokonce vážně poškozen. Zámek pak získal slezský šlechtický rod Gellhornů, který ho nechal rozšířit a přestavět do barokního slohu. Roku 1766 koupili od Gellhornů zámek a celé blanenské panství jeho poslední soukromí majitelé, rod Salmů-Reifferscheidtů. Ti potom svůj majetek spravovali až do roku 1945, kdy byl zestátněn. Během 19. století prošel zámek ještě úpravami nejdříve empírovými, později novorenesančními. Po zestátnění však zažil zámek velký úpadek. Musel se adaptovat na byty a umístěna v něm byla dokonce sýpka. Naštěstí byl v letech 1960-1968 zrekonstruován do původní renesanční podoby a od té doby je využíván jako muzeum.

Muzeum na zámku nabízí devět stálých expozic – Objevitelé Moravského krasu, Chemická laboratoř barona Reichenbacha, Hrady blanenského okolí, Figurální litina z blanenských železáren, Nejstarší hutě, Dekorativní a užitková litina 19. a 20. století, Historické interiéry zámku, Historie měřící techniky a Bydlení na blanenském zámku. Nejlákavější pro návštěvníky je fiktivní Chemická laboratoř, která se nachází ve sklepení zámku. V první části se seznámíte s osobou barona Reichenbacha, slavného objevitele parafínu, naftalínu a umělých barviv, který v Blansku přes dvacet let žil. Prohlédnete si tu unikátní geologickou mapu okolí Blanska, kterou zhotovil v roce 1833. Můžete si tu odlít také nějakou pěknou ozdobu z parafínu. V druhé části se pak nachází dobová chemická laboratoř.

Pokud nebudete chtít jít dovnitř, prohlédněte si alespoň malé pěkné nádvoří s kašnou, vyrobenou v salmovských železárnách v 19. století. Kolem zámku se pak nachází poměrně nevelký, zato moc hezký park. Obzvláště jeho jedno malé údolí s rybníčkem láká k romantické procházce.

 

Autor: Martina Limbergová