ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Špilberk (hrad)

Hrad Špilberk tvoří neodmyslitelnou dominantu města Brna přímo v jeho srdci. Stojí totiž na příkrém skalnatém vršku nad historickým centrem města. Postaven byl ve 13. století jako královský hrad a sídlo markrabat, tím se ale skutečně stal až o sto let později. Někdy v roce 1279 byl poprvé zmíněn název kopce, který se později přenesl i na hrad. Ve 14. století nastalo krátké, ale zato velmi slavné a veselé období, kdy Špilberk hrál významnou roli jako rezidenční sídlo a to díky vládě moravských Lucemburků. Po několika desítkách let ovšem tato jeho sláva upadá a do popředí se dostává jeho vojenský význam.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Špilberk 210/1, Brno
GPS: 49.19445220, 16.59959390
Špilberk (hrad) map

Špilberk (hrad) - zajímavosti

Konec 15. století znamenal pro hrad velký úpadek a chátrání. Postupně byl dokola zastavován a nikdo z jeho dočasných majitelů nedbal o nějakou údržbu. V roce 1560 ho proto vykoupili a následně prodali městu Brnu moravští stavové, kteří si uvědomovali jeho význam, ovšem za pouhých šedesát let byl Špilberk zkonfiskován císařem Ferdinandem II. a vrácen opět do zeměpanského majetku.

Třicetiletá válka přinesla hradu opět dobu chátrání. Skoro to vypadalo, že lépe už nebude, když se vše obrátilo při napadení a okupaci Moravy švédskou armádou v polovině 17. století. Narychlo se opravilo opevnění města i hradu a ten pak byl schopen celé tři měsíce vítězně odolávat obležení mnohonásobné švédské přesily. Tehdy se potvrdil jeho strategický význam. Během příštích sta let byl Špilberk přebudován v nejmohutnější pevnost na Moravě a zdejší vojenští velitelé zastávali funkci velících generálů na Moravě.

Později Špilberk proslavila spíš jeho vězeňská historie. Věznice tu fungovala už dříve, ale právě na konci 18. století byla z pevnostního vězení změněna na civilní pro nejtěžší zločince a také politické vězně. Brzy hrad získal neblahou přezdívku „Žalář národů“. Časem byl ale znovu přeměněn a to na vojenská kasárna, kterými pak zůstal prakticky až do poloviny minulého století. Tedy s přestávkami během dvou světových válek, kdy opět sloužil jako vězení. Od roku 1960 se pak hrad stal sídlem Muzea města Brna.

K návštěvě hradu dnes zvou expozice historického a kulturního dědictví města Brna a také proslulé kasematy. Na malém nádvoří je zajímavostí velká zvonkohra na zadní zdi, která během dne v každou celou hodinu zahraje jednu ze 32 krásných skladeb, na což stojí za to si počkat. Přímo před ní je vyhloubena středověká studna, jejíž hloubka dosahuje téměř 112 m. Jde tak o jednu z nejhlubších hradních studní u nás. Obdiv si jistě zaslouží také mohutné zdi hradebního opevnění, ze kterých přehlédnete město i jeho okolí jako na dlani. Kolem celého hradu, na stráních kopce, se poté můžete vydat na procházku některou z mnoha cestiček v romantickém krajinářském parku o rozloze 17 ha. Na hradě se velmi často konají různé kulturní akce, divadla, koncerty, slavnosti a jiné.

 

Autor: Martina Limbergová