ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Milotice (zámek)

Chtěli byste se podívat na pořádně velkou perlu na Moravě? Perla jihovýchodní Moravy se říká státnímu zámku Milotice, který najdete ve stejnojmenné obci. Původně zde ve 14. století stávala vodní tvrz a z této doby tady zůstal okolo zámku vodní příkop. K přestavbě na jednopatrový renesanční zámek došlo v letech 1586 – 1596, kdy byl majitelem Bernard Ludvík Tovar z Enczesfeldu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká 1, Milotice
GPS: 48.95972000, 17.13749030
Milotice (zámek) map

Milotice (zámek) - zajímavosti

Další změny na zámecké budově proběhly v 17. století, kdy se zvýšila o jedno patro, přibyly čtyři nárožní věže. Současná barokní podoba zámku pochází z období rodu Serényjů, kteří se pustili do přestavby ve dvou etapách do poloviny 18. století. Serényiové a Seilernové patřili ke zdejším nejvýznamnějším majitelům. Seilernové zde zůstali až do konfiskace majetku v roce 1945. Od roku 1948 byly zámecké prostory zpřístupněny veřejnosti a během 20. století probíhaly opravy, úpravy interiérů a instalace zajímavých zámeckých prohlídek.

Prohlídka zámku je zaměřena na éru 17. až 19. století a vy nahlédnete do zvyklostí a života rodu Seilern-Aspang. Na zámku lze absolvovat noční prohlídky a také prohlídky v kostýmu. Jednotlivé kostýmy si můžete i zapůjčit a obléknout se do dobových oděvů. Následně se můžete interiérem procházet jako skuteční zámečtí pánové, paní a šlechtická dítka.

K zámku patří i malebná francouzská zahrada, bažantnice s altánkem a umělou zříceninou a oranžerie. Zahrada byla vybudována v roce 1611, tehdy se  využívala k pěstování léčivých bylin, zeleniny a užitkových rostlin. V roce 1637 se zahrada rozdělila na ozdobnou, ovocnou a kuchyňskou část. Později se zahrada přeměnila ve francouzském stylu a na začátku 19. století dokonce vznikl nikdy nerealizovaný návrh na vytvoření anglického parku v duchu romantiky.
Především o hlavní turistické sezóně narazíte na zámku Milotice na řadu pěkných kulturních akcí.

 

Autor: Petra Nachtmanová