ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Jevišovice (zámek)

Navštivte s námi městečko, kde měli za husitských válek opěrný bod husité, město, kde se nachází hned dva zámky, starý a nový.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jevišovice 56, Jevišovice
GPS: 48.99098110, 15.98850000
Jevišovice (zámek) map

Jevišovice (zámek) - zajímavosti


Na skalnatém ostrohu nad Jevišovkou stával hrad, jehož majitel Hynek z Kunštátu, zvaný Suchý Čert, na sebe upozorňoval loupeživými výpady. Hrad byl roku 1421 dobyt vévodou Albrechtem, pobořen a ponechán svému osudu. Zajímačové z Kunštátu si proto postavili na protějším kopci hrad nový. Ten je velmi příbuzný původní struktuře pobořeného hradu. V 16. století byl přestavěn na renesanční čtyřkřídlý zámek s čestným dvorem a arkádami. Později, v roce 1686, se ho dotkla i barokní přestavba, díky Ludvíku Raduitovi de Souches, při které vznikla raně barokní kaple sv. Ludvíka. Zámek byl obývaný šlechtou do konce 19. století, naposledy rodem Locatelli. Starý zámek nabízí depozitář lidového nábytku, který dokládá nábytkové vybavení venkovských obydlí v 19. a 20. století. Vidět zde můžete malované truhly a lavice, nábytkové kusy dekorované rozmanitými vzory a rytím. Další expozicí je archeologická sbírka Františka Vildomce, významného amatérského archeologa.


Druhým zámkem, který v Jevišovicích najdete, je Nový zámek. Ten nechal na konci 17. století vybudovat Ludvík Raduit de Souches jihovýchodně od středu města. V roce 1879 byl ale původní dřevěný barokní lovecký zámeček přebudován ve stylu windsorské neogotiky. V současné době není zámek přístupný, protože slouží jako domov důchodců. K zámku náleží i park, který můžete navštívit celoročně.


Nedaleko zámku stojí farní kostel sv. Josefa, kde se nacházejí varhany z roku 1748 z dílny Antona Richtera z Brna. Každou neděli zde probíhá Mše svatá. Navštívit můžete také krytý plavecký bazén se spoustou vodních atrakcí, jako například vodní hřib, masážní lavice nebo vířivka a v letních měsících nedalekou Jevišovskou přehradu.

 

Autor: Marie Bukovinská