ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kynžvart (zámek)

Vaše cesty vás možná jednou dovedou až do města Lázně Kynžvart, nad kterým stojí zřícenina středověkého hradu na Hradním vrchu. Původní hrad byl postaven ve 13. století mezi místy Špičák a Šibeniční vrch. Sloužil k ochraně vojenské a obchodní stezky a k jeho poboření došlo v červenci 1347. Rozvaliny hradu se mohly opravovat se svolením krále Václava IV. až roku 1398. Pod tímto hradem byl v údolí postaven renesanční zámek, jehož přesná dřívější podoba není dosud známá. Ke stavbě zámku došlo v letech 1585 – 1597 a později se upravoval klasicistně a barokně.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Lázně Kynžvart
GPS: 50.00425610, 12.60561670
Kynžvart (zámek) map

Kynžvart (zámek) - zajímavosti

Panství v Kynžvartu bylo po bitvě na Bílé hoře zkonfiskováno, roku 1623 propůjčeno a o sedm let později postoupeno bratrům Metternichovým. Říšský hrabě Filipp Emmerich von Metternich se pustil do barokní úpravy zchátralého zámku (1681 – 1691). Majitelé se během 18. století na zámku moc nezdržovali, protože jejich hlavním sídlem bylo Porýní. Později o své porýnské statky přišli a od konce 18. století se stal Kynžvart jejich jediným sídlem. Nejslavnější majitel zámku Kynžvart se jmenoval Clemens Wenzel Lothar Johann Nepomuk, druhý kníže von Metternich-Winneburg. Žil v letech 1773 – 1859 a za svého života působil jako ministr zahraničí a kancléř. Hlavně bydlel ve Vídni a tak i další stavební zásahy v letech 1821 – 1839 se nesly v duchu vídeňského klasicismu. Metternichové vlastnili panství i se zbytky hradu až do roku 1945.

Na Kynžvartu najdete jednu z nejdůležitějších šlechtických knihoven u nás. Obsahuje více než dvě stovky prvotisků, část Pěti knih Mojžíšových z konce osmého a začátku 9. století, okolo osmi tisíc uměleckých grafických listů a více než dvanáct tisíc titulů. V interiérech si prohlédnete cenné sbírky a díla, kam bezesporu patří i čtyři deskové oltářní obrazy z pozdní gotiky, francouzská tapiserie s loveckým námětem z období renesance a mosazný zrcadlový zlacený stolní servis v jídelně.

 

Autor: Petra Nachtmanová