ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Chyše (zámek)

Ochutnejte s námi pravé zámecké pivo, které zde má tradici od konce 16. století, ale vezměme to pěkně po pořádku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Chyše
GPS: 50.10570310, 13.24637170
Chyše (zámek) map

Chyše (zámek) - zajímavosti


První zmínka o historické tvrzi, která stála na místě dnešního zámku, pochází z 12. století. Byla osídlena celých dvě stě let vladyckým rodem Odolenoviců. V roce 1467 byl hrad dobyt a pobořen vojsky Jiřího z Poděbrad. V tomto stavu ho získal Burián z Gutštejna, který v roce 1473 přistoupil k jeho rekonstrukci. Obnovil hrad i městečko a nechal kolem postavit opevnění s jedenácti baštami. V roce 1578 byl gotický hrad přestavěn na reprezentační renesanční zámek Mikulášem z Lobkovic a později, v roce 1695 započala jeho barokní úprava, ze které pochází nástropní malba Petra Brandla na klenbě salonu v přízemí. Poslední přestavba ve stylu tudorovské gotiky a romantismu se uskutečnila za Prokopa III., v polovině 19. století. V roce 1945 byl zestátněn na základě Benešových dekretů, následně tu sídlila Střední zemědělská škola. V letech 1967 – 1989 se stává správcem ONV Most a zámek pomalu chátrá. Do budovy začíná zatékat a nastává období její devastace. V roce 1996 zámek koupil Ing. Vladimír Lažanský s manželkou, začali jej rekonstruovat a od roku 1999 je opět přístupný veřejnosti.


Součástí zámeckého areálu je také park o rozloze 9 ha, kterým protéká potok ústící do malého rybníka pod zámeckou budovou. Projít se můžete po promenádní cestě, na jejímž konci naleznete více než 400 let starou lípu.
K zámku také patří panský pivovar, který byl postaven v letech 1839 – 1841. Nyní je zde opět obnovena výroba zámeckého piva.


Chyše je z větší části zasvěcena Karlu Čapkovi, který v městečku pobýval od května do září roku 1917. Pobyt zde ho inspiroval k napsání mnoha děl. Věnuje se mu celý jeden prohlídkový okruh. V tom druhém můžete shlédnout umělecky a architektonicky nejcennější interiéry. Sály jsou vybaveny převážně barokním zařízením.

Nedaleko se nachází zámek Manětín, který nabízí rozsáhlou expozici s barokním mobiliářem.

 

Autor: Marie Bukovinská