ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Loket (hrad)

Zkusíte uhádnout, co pěkného uvidíte nad řekou Ohří? Spolehněte se, že mnoho krásného a dokonce i gotický hrad, stojící na ostrohu. Hrad Loket byl založen v polovině 13. století. V okolí Lokte se zřídila léna a ta se propůjčovala rytířům a německým pánům za vojenskou pomoc. Husité se několikrát pokoušeli hrad dobýt, ale neměli úspěch. V roce 1434 ho král Zikmund zastavil svému kancléři Kašparu Šlikovi. Šlikové se později dostali do rozporu s královskou mocí a král jim jejich panství zkonfiskoval.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámecká 67, Loket
GPS: 50.18716690, 12.75432220
Loket (hrad) map

Loket (hrad) - zajímavosti

Ferdinand I. Habsburský zapůjčil hrad Loket pánům z Plavna, ale jelikož hospodařili dost špatně, zase jim ho odebral a zapůjčený ho měli měšťané z Lokte. Místo se stalo vězením pro Jiřího Popela z Lobkovic, který se spikl proti císaři Rudolfovi II.  A Loket byl i místem jeho smrti. Ani v Lokti se nevyhnuli katastrofám během třicetileté války. Nejprve byl hrad obléhán a podlehl. Roku 1648 ho dobyli Švédové a zničené město s hradem se ponořilo do úpadku.

V 19. století se bouraly některé části hradu, které nešly snadno opravit. Od roku 1792 do 1948 plnil hrad funkci státního vězení.

V současnosti si na hradě můžete prohlédnout torzo jednoramenného kříže, gotický kříž a koule do katapultu od švédského vojska – to vše zahlédnete hned za druhou vstupní branou. Markrabský dům nabízí expozici porcelánu s předměty pro dekorační i užitkové účely – vázy, sošky, toaletní a kávové soupravy, lázeňské koflíky atd. Hejtmanský dům zahrnuje expozici archeologických nálezů z hradu a okolí. Například uvidíte obětní předměty, mince, plastiky. Křídlo u věže je zaplněno tyčovými zbraněmi, horským dělem, plátovou zbrojí a ozdobenými palnými zbraněmi. Na hradu nechybí ani prostory s expozicí průběhu mučení.

A pokud vás prohlídka interiérů nalákala, máme pro vás i jednu zajímavost na závěr. Na hradu vystavují zbytek meteoritu, který sem dopadl někdy okolo roku 1400. Nese jméno Purkrabí a původně byl mnohem větší.

 

Autor: Petra Nachtmanová