ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Roštejn (hrad)

Nádherná krajina Javořických vrchů a umístění starého hradu na skalnatém výběžku dělá z hradu Roštejn památku, která Vás při návštěvě okolí Telče nemůže nechat chladnými. Věž s vyhlídkou, důkladné opevnění a pohádková podoba paláce Vás vezmou přímo do doby rytířů a krásných dam. Hrad dokázal odolat obléhání husitů i Švédu, ale neubránil se požáru. Naštěstí byl obnoven a rekonstruován a je tak dějištěm mnoha kulturních akcí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Doupě 1, Doupě
GPS: 49.25175690, 15.42625470
Roštejn (hrad) map

Roštejn (hrad) - zajímavosti

Z opevněného hradu lovecké letní sídlo

Hrad vznikl v polovině 14. století, byl založen pány z Hradce, kteří se snažili o vybudování nedobytné pevnosti. Proto vzniklo obranné předhradí, ze kterého se zachovaly pouze nepatrné zbytky. Předhradí měl od vlastní budovy hradu a věže oddělovat vodní příkop, který však nebyl dokončen. Kolem hradu vedla silná zeď s baštami. Hrad byl poškozen za husitských válek. Stal se majetkem pánů z Telče, kteří ho přebudovali na renesanční lovecký hrádek s kaplí a rytířským sálem. Hrad však v dalších obdobích dvakrát vyhořel, ale byl vždy obnoven. V prostorách hradu je dnes umístěno lesnické muzeum.

Prohlédněte si sbírky i betlém

Pokud se zajímáte o různorodé sbírky, má Vám hrad Roštejn co nabídnout. Sbírky obrazů, porcelánu, výrobků ze dřeva, cínu a kamene, lovecké sbírky a dobový nábytek jsou vhodným doplňkem prohlídky hradu. Navštívit můžete i erbovní sál, botanický sál a obdivovat je možno i velký dřevěný betlém.

Roštejn pomáhal vystavět ďábel

Při nočních prohlídkách Roštejna se můžete setkat i se strašidly. Vždyť i díky nim hrad vznikl. Podle pověsti požádal hradní pán o pomoc při stavbě samotného ďábla. Stavba měla být hotová přes noc, do kohoutího zakokrhání. Ďábel se snažil, ale při zvednutí posledního kamene kohout zakokrhal. Ďábel kámen hodil do místního rybníka, kde prý leží dodnes. Potvrzením pověsti je otisk čertova kopyta ve skále – Čertova šlápota. Zlé jazyky však povídají, že nezakokrhal kohout, ale sám hradní pán, když se bál o svou duši.

 

Autor: Helena Syslová