ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kamenice nad Lipou (zámek)

Hlavní cestou z Jindřichova Hradce do Pelhřimova budete projíždět městem Kamenice nad Lipou, ve kterém stojí za to se zastavit u zdejšího zámku a zároveň dominanty celého města.

Kamenice nad Lipou (zámek) Kamenice nad Lipou (zámek) Kamenice nad Lipou (zámek) Kamenice nad Lipou (zámek)

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: nám. Čsl. Armády 1, Kamenice nad Lipou
GPS: 49.30235440, 15.07923110
Kamenice nad Lipou (zámek) map

Kamenice nad Lipou (zámek) - zajímavosti

Původně na jeho místě stával gotický hrad, vystavěný ve 13. století, jehož prvními majiteli byli příslušníci rodu Benešoviců. Mezi nejvýznamnější z nich se řadil Dobeš z Bechyně, který působil jako rádce Karla IV. a důvěrník královny Elišky.

Po vymření rodu Benešovců v roce 1389 se majitelé tehdejšího hradu poměrně často střídali až do roku 1549, kdy jej na delší dobu vlastnil Zdeněk Malovec, jehož syn Jan inicioval přestavbu hradu na renesanční zámek. Ta proběhla v letech 1580 až 1583 a další stavební úpravy pak probíhaly za vlastnictví dalších majitelů zámku.

Během vlastnictví Marie Terezie z Hartigu byla přistavěna věž nad branou a zámek byl přestavován ve stylu baroka. Klasicistními úpravami zámek prošel mezi lety 1806 až 1811.

V roce 1945 prostory zámku Kamenice nad Lipou sloužily dětské ozdravovně a od roku 1998 pak Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze, které také započalo s jeho rekonstrukcí, která trvala až do roku 2004. Od té doby byl pak zámek Kamenice nad Lipou zpřístupněn veřejnosti.

V současné době má zámek čtyřkřídlou dispozici a tři patra, vyjma jižního křídla, které je dvoupatrové. Nádvoří je obdélníkové s pozdně renesančními arkádami. Dominantu nároží u vstupní brány tvoří barokní věž o třech patrech, u které kdysi stával padací most. Zámek je obklopen anglickým parkem a u severní strany se nachází rybník.

 

Autor: Andrea Štyndlová