ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pelhřimov (zámek)

Město Pelhřimov snad ani není třeba blíže představovat. Najdeme ho pár kilometrů ve směru na západ od Jihlavy a kromě jiných zajímavých památek se zde nachází také zámek, a to hned vedle kostela sv. Bartoloměje.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Masarykovo nám. 12, Pelhřimov
GPS: 49.43078890, 15.22190170
Pelhřimov (zámek) map

Pelhřimov (zámek) - zajímavosti

V místech dnešního zámku a městského opevnění dříve stávala gotická tvrz, pravděpodobně z 15. století, jejíž torzo se dochovalo v Gotické síni v přízemních prostorách současného zámku. Od roku 1550 zámek vlastnili páni Říčanští z Říčan, přičemž Adam z Říčan započal v témže roce s výstavbou renesančního zámku, který byl dokončen v roce 1551.

Roku 1561 stihl město rozsáhlý požár a po něm pak následovala jeho přestavba. Během druhé poloviny 17. století bylo sídlo upraveno na radní dům a po dalším požáru, který budovu stihl roku 1766, upraveno v duchu pozdního baroka, přičemž podobu, kterou tehdy získal, si v podstatě udržel až do dnešní doby.

Počínaje rokem 1849 na zámku sídlil Okresní soud, a to až do roku 1907. Následujícího roku zde byla instalována expozice Okresního muzea, které v prostorách zámku sídlí i v současné době a je zde instalována expozice Muzea Vysočiny. Mezi významné skvosty expozice se bezesporu řadí iluminovaný utrakvistický graduál z 15. století, prapor malovaný Josefem Mánesem a historické kroje. Věž zámku zdobí orloj.

Patrová zámecká budova má dvě křídla a mansardovou střechu s hranolovitou věžičkou, přičemž v místě nároží se u obou křídel dochovala původní věž. Zámecké průčelí, které je děleno pilastry, se otvírá směrem k náměstí. Ve výklencích průčelí jsou umístěny sochy Ochrany sirotků a Spravedlnosti, na prostranství před zámkem je umístěna socha sv. Václava.

 

Autor: Andrea Štyndlová