ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Náměšť nad Oslavou (zámek)

Právě vám představíme zámek, kde sídlily známé rody – Žerotínové a Valdštejnové. Někdy okolo poloviny 13. století byste tady nalezli jenom gotický hrad, kteří pravděpodobně postavili Tasovci. Meziříčští z Lomnice vlastnili hrad až do poloviny 16. století a postarali se o pozdně gotickou přestavbu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámek 1, Náměšť nad Oslavou
GPS: 49.20874420, 16.16256080
Náměšť nad Oslavou (zámek) map

Náměšť nad Oslavou (zámek) - zajímavosti

Žerotínové získali panství díky sňatku Libuše z Lomnice a Bedřicha ze Žerotína. Za jejich panování se zámek změnil na renesanční a podobal se italským kastelům. O stavbu se postaral Jan Starší ze Žerotína. V té době měl zámek vnitřní dům ozdoben zasklenými arkádami, reliéfní zdobení nechybělo Neptunově kašně a arkýři v nároží na jihovýchodní straně. Na zámku byla několikrát umístěna tiskárna Jednoty bratrské. Karel Starší ze Žerotína musel po Bílé Hoře do vyhnanství a panství získal Albrecht z Valdštejna, ten ho postoupil rodu Werdenberků, kteří se postarali o výzdobu interiérů.

Jakmile byl zámek zestátněn, stala se z jeho části příležitostná rezidence prezidenta. Od roku 2001 je zámek Národní kulturní památkou. Zajímá vás, co uvidíte v historických interiérech? Na zámku si můžete vybrat ze dvou prohlídkových okruhů. Mimochodem prohlídky jsou zpřístupněny veřejnosti už od roku 1949 a stejně jako tehdy spatříte jedinečný soubor tapisérií z doby od první poloviny 16. až do poloviny 19. století. Jejich původ je je skutečně skvostný  - ze známých dílen v Enghienu, Gramontu a Bruselu, Aubussonu a Beauvais. V současnosti jsou proslulí i mnozí autoři předloh k těmto tkaným tapisériím. Tapisérie mají historické, antické, biblické a alegorické náměty.

Z dalších zdejších zajímavostí uvidíte obsáhlý knižní fond v zámecké knihovně, pěkně vypadá vnitřní arkádové nádvoří, zámecká kaple, hostinské a dětské pokoje a kulečníkový sál. Údiv si zaslouží historický nábytek z několika období (empír, rokoko, baroko, renesance), cenné obrazy a kachlová kamna z Mohelna. Na pěší trasu se vydejte do parků a zahrad kolem zámku.

 

Autor: Petra Nachtmanová