ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Karlova Koruna (zámek)

Vydejte se s námi na nejvýznamnější dominantu Chlumce nad Cidlinou, na zámek, který uvidíte při příjezdu z kterékoliv strany. Na zámek Karlova Koruna.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pražská 1, Chlumec nad Cidlinou
GPS: 50.15948310, 15.44918310
Karlova Koruna (zámek) map

Karlova Koruna (zámek) - zajímavosti


Zámek stojí na místě původní tvrze, která dostala na začátku 16. století nové opevnění, jež bylo v souladu s renesančními trendy té doby. Na počátku 17. století ji získal rod Kinských. Ti se také rozhodli pro stavbu zámku jako svého reprezentačního sídla. Hrabě František Ferdinand Kinský přizval ke stavbě italského architekta Giovanni Santiniho Aichela. Stavba se uskutečnila v letech 1721 – 1723. Ke středovému dvoupatrovému válci jsou připojena tři jednopatrová křídla čtvercového půdorysu. Celý komplex se nese v barokním stylu. Pojmenován byl na počest korunovace císaře Karla VI., který navštívil právě dostavěný zámek. V roce 1943 došlo k velkému požáru a zámek byl značně poškozen. Po roce 1948 získal zámek do držení stát a v roce 1992 dochází k restituci a Karlova Koruna se vrací do rukou rodu Kinských. Je zde obnovena zámecká expozice, která se týká historie rodu Kinských a chovu koní. Chov koní je s rodem Kinských velmi spjat, vyšlechtili nové plemeno, dokonce stáli i u zrodu Velké pardubické.


Jako součást zámku byl postaven také hřebčín Ostrov. V roce 2010 prošel rozsáhlou rekonstrukcí a zájemci si zde mohou nejen vyzkoušet vyjížďky na koních, parkurový trénink, ale i koňské pólo. Jsou zde k dispozici dvě pólo hřiště.


Nedaleko zámku byla ve 20. letech 18. století postavena barokní kaple Panny Marie Sedmibolestné, opět podle Santiniho projektu. Do roku 1935 sloužila šlechtě jako rodinná hrobka, ale při rekonstrukci v 60. letech 20. století byly omylem zbořeny sakristie, oratoř i západní opěrné pilíře.


V létě můžete v Chlumci nad Cidlinou navštívit koupaliště, které je po celkové rekonstrukci. V areálu můžete využít hřiště na plážový volejbal, hřiště na petanque, zahrát si ruské kuželky. Pro přespání slouží chatky nebo autokemp.

 

Autor: Marie Bukovinská