ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Humprecht (zámek)

Vychutnejte si s námi naprosto nezaměnitelný, Itálií inspirovaný lovecký zámek, který je jedním ze symbolů Českého ráje. Jeho půdorys má oválný tvar, na střeše září netradiční ozdoba –  zlatý půlměsíc. Humprecht je natolik odlišný od jiných zámků, že prostě stojí za návštěvu.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Sobotka 363, Sobotka
GPS: 50.46997810, 15.17073110
Humprecht (zámek) map

Humprecht (zámek) - zajímavosti


Zámek byl postaven italským architektem Carlo Luragem v letech 1666-1668 pro hraběte Humprechta Jana Černína z Chudenic. Nachází se na čedičovém návrší u města Sobotky. Věž oválného půdorysu se nese ve stylu manýrismu, s prvky pozdní renesance a raného baroka. V roce 1678 zámek zachvátil požár a následně, při jeho rekonstrukci bylo přidáno druhé patro. Tím však byly přetíženy základy a musely být zpevněny kvádry z pískovce. Na vrchol věže byl v roce 1829 umístěn zlatý půlměsíc. Od roku 1738 byl zámek v majetku rodiny Netolických z Eisenberka, a od té doby chátral. Až v roce 1926 ho společně s oborou získalo město Sobotka a zahájilo rekonstrukci. V roce 2008 byl prohlášen za Národní kulturní památku.


Zámek čítá 27 místnosti a uprostřed budovy je 16 m vysoká hodovní síň s výbornou akustikou, kde se často konají koncerty nebo svatby.


Okolní svahy pokrývá lesopark, kde se nachází spousta vzácných druhů rostlin. Dříve zde byla i obora s jeleny a daňky, ale ta po smrti hraběte Humprechta zanikla společně s rozsáhlými stájemi a domem pro zahradníka. Zůstala zde pouze bažantnice. Návštěvníci mají nyní k dispozici 5 km cestiček a v těsném sousedství lesoparku mohou využít koupaliště a horolezeckou stěnu.


Podle legendy se v lesoparku ve studánce nachází poklad, který hlídá bílý had se zlatou korunkou. Jednou za rok svěří poutníkovi, který se ze studánky napije, část pokladu. Had je duší dítěte, které zoufalá zámecká paní vhodila do studánky společně s pokladem. Přijďte se napít, třeba budete mít štěstí…

 

Autor: Marie Bukovinská