ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kost (hrad)

Vydejte se s námi do pískovcových skal, kde se nachází nádherný středověký hrad, jehož pětipatrová lichoběžníková věž je jeho symbolem. Na nedobytný hrad Kost.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Podkost 1, Libošovice
GPS: 50.48809420, 15.14081890
Kost (hrad) map

Kost (hrad) - zajímavosti


Hrad byl postaven ve 13. století Benešem z Vartemberka, který si nechal říkat Benesius di Costi. Podle jeho přídomku nejspíš vzniklo jméno hradu. Původní stavba měla jednu věž a sál, ale protože stála na skále a byla obklopená lesem, byla prakticky neviditelná. V letech 1497 – 1524 na Kosti sídlili Šelmberkové, kteří nechali přestavět západní křídlo. Roku 1542 hrad koupil Jan Biberštein a nechal přistavět renesanční křídlo s velkou kuchyní, tzv. Bibernštejnský palác. Další majitel, Kryštof Popel z Lobkovic, přistavěl pivovar, Lobkovický palác a další hospodářské budovy, které připojil k hradu. Albrecht z Valdštejna, který hrad vlastnil po Kryštofu Popelovi, chtěl hrad přestavět na zámek, ale jeho plány zmařila v roce 1634 smrt. O rok později vyhořel a začal chátrat. Oprav se dočkal až s novými majiteli, rodem Netolických. V roce 1948 byl hrad zabrán státem a využíván jako muzeum gotického a renesančního umění. Následně byl vrácen roku 1992 zpět do rukou poslednímu rodu, jež jej vlastnil, rodu Kinských. Na popud Giovanniho Kinského dal Borgo byla vytvořena expozice střelných zbraní.


Při návštěvě Kosti se kromě klasické prohlídky a informací o historii hradu, dozvíte o historii rodu Kinských v Čechách nebo zhlédnete středověkou mučírnu s jedinou fungující gilotinou v Česku.


Nedaleko Kosti, u Černého rybníka, je staré skalní obydlí U slepé Barky. Žily tu na přelomu 19. a 20. století dvě vdovy, které po smrti svých manželů trpěly chudobou a proto si své příbytky vytvořily ve skále v podhradí. Bydlely tu až do 1. světové války.
Krásným, ale fyzicky náročným, je výlet na nedaleké Trosky, túra zabere celý den. Trosky

jsou zříceninou hradu a tvoří neodmyslitelnou dominantu Českého ráje. Dvě věže, Baba a Panna, Vám umožní krásný výhled do okolí.

 

Autor: Marie Bukovinská